Abdullah Atalar

Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

11 Nisan 1954

Şehir

Gaziantep

Ülke

Türkiye

Burç

Koç

Abdullah Atalar, 11 Nisan 1954 tarihinde Gaziantep’te doğdu. Babası inşaat mühendisi, annesi ev hanımı olan Atalar, üç çocuklu ailenin en büyük erkek çocuğu. Henüz 6 yaşındayken babasının, çocuklarının daha iyi eğitim alması için göç etme kararı ile başkente gelen Atalar’ın kardeşleri de onun gibi mühendis.

1960’lı yıllarda Ankara Fen Lisesi’ne girdi. Lise, Türkiye ile Colarado Üniversitesi’nin ortak bir projesiyle kurulmuştu. Bu nedenle Türkiye’de o yıllarda hiç bir okulda olmayan mükemmel bir fen laboratuvarına sahipti. 1968’de DNA keşfedileli henüz bir kaç yıl olmuşken, DNA’nın ve RNA’nın yapısıyla ilgili dersler aldı. Ayrıca daha lisedeyken üniversite düzeyinde elektrik ve elektronik dersleri de almaya başladı. Bu dersler Atalar’ı bilime daha da yaklaştırdı. Üniversiteye başladığında, bilim adamı olmaya karar vermişti.

Atalar, Ankara Fen Lisesi’ni 1970’te mezuniyet birincisi olarak tamamladı ve ÖSS’yi Türkiye beşincisi olarak kazandı. Aynı yıl yapılan ODTÜ Giriş Sınavı’nda da birinci oldu.

ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü tercih ederek, üniversite öğrenimine başladı.
ODTÜ Mühendislik Fakültesi’nin kurucusu Prof. Dr. Mustafa Parlar’tan dersler aldı.

1986 yılında Bilkent Üniversite‘nin kurulması ile bu üniversiteye transfer olan Atalar, doçent sıfatıyla Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kurmuş ve bu bölümün başkanlığına geçmiştir.

1990 yılında profesörlük ünvanını alan Atalar, 1995 yılına kadar bölüm başkanlığı görevine devam etmiştir. 1995-1996 yılları arasında Stanford Üniversitesi’ne misafir profesör ünvanıyla bulunmuştur.

1996 yılında Bilkent Üniversitesi’ne geri dönen Atalar, Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcılığı’na getirilmiştir.

2001 yılında Bilkent Holding yönetim kurulu üyesi olan Atalar, 2004 yılında ise bu şirkette yönetim kurulu başkan yardımcılığı ve muharras azalığa yükseltilmiştir.

Atalar 2004 yılından beri TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesidir. Ayrıca TÜBİTAK Uzay ve TÜBİTAK Ulakbim’in yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır.

1 Mart 2010 tarihinde Ali Doğramacı’nın Bilkent Üniversitesi’ndeki görevini bırakması ile Üniversite tarafından Yüksek Öğretim Kurulu’na yeni rektör adayı olarak gösterilmiş ve YÖK tarafından bu teklif 4 Mart 2010’da kabul edilmiştir.

Bilkent Holting Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Evli ve üç çocuk babası olan Abdullah Atalar, İngilizce ve Almanca bilmektedir.