Abdurrahman Akdemir

Unvan

Vali

Doğum Tarihi

1971

Şehir

Çorum

1971 yılında Çorum’un Oğuzlar ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Oğuzlar, ortaöğrenimini ise Ankara Hasanoğlan Atatürk Öğretmen Lisesi’nde tamamladı.

1992 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Memuriyet hayatına Maliye Bakanlığı’nda uzman yardımcısı başlayan Akdemir, bir süre burada görev yaptıktan sonra 1996 yılında İçişleri Bakanlığı’na kaymakam adayı olarak atandı. Yabancı dil eğitimi için sekiz ay süreyle İngiltere’ye gönderildi. Kamu yönetimi alanında yüksek lisans yapan Akdemir, Milli Güvenlik Akademisi 46. Dönem mezunudur.

Denizli Honaz ilçesinde kaymakam vekilliğinden sonra, sırasıyla İzmir Beydağ, Artvin Ardanuç, Gümüşhane Torul Kaymakamlığı, Karaman Vali Yardımcılığı ve Kırıkkale Bahşili Kaymakamlığı görevlerinde bulundu. Japonya Hükümetinin davetlisi olarak iki ay süreyle Japonya’da inceleme ve araştırmalarda bulundu.

2007 yılında yapılan sınavları birincilikle kazanarak önce Mülkiye Müfettişi daha sonra Mülkiye Başmüfettişi oldu. 2008 yılında Bakanlık Sözcülüğüne, 2011 yılında Bakanlık Özel Kalem Müdürlüğüne, 2012 yılında Bakanlık Genel Sekreterliğine atandı. Başarılı çalışmalarından dolayı değişik tarihlerde dört adedi İçişleri Bakanları tarafından olmak üzere on kez “Takdirname” ve “Başarı Belgesi” ile ödüllendirildi.

03.05.2013 tarihli 2013/4699 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile Erzincan Valiliğine atandı.

Evli ve üç çocuk babası olan Akdemir, ileri düzeyde İngilizce bilmektedir.