Abdurrahman Savaş

Unvan

Vali

Doğum Tarihi

1964

Şehir

Ankara

Ülke

Türkiye

1964 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı.

1986 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. 1987 yılında Eskişehir Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği görevine başladı. Yabancı dil eğitimi, mesleki eğitim ve yüksek lisans eğitimi için birer yıl süre ile İngiltere’nin Bournemouth ve Manchester şehirlerinde bulundu. İzmir Torbalı ve Kütahya Domaniç İlçelerinde Kaymakam Vekilliği görevlerinden sonra 1990 yılından itibaren sırası ile; Mersin-Gülnar, Konya-Güneysınır Kaymakamlıkları, Bitlis Vali Yardımcılığı, Erzurum-Aşkale, Kayseri-Bünyan, Sakarya-Sapanca, Tekirdağ-Marmara Ereğlisi Kaymakamlığı görevlerini yürüttü.

2003 yılında atandığı İçişleri Bakanlığı APK Kurulu Başkanlığı Daire Başkanlığı görevi esnasında insan hakları ve uluslararası kuruluşlarla ilişkiler alanında çalıştı. Bu süre zarfında mesleki diğer konular yanında Avrupa Birliği Uyumu alanında yürütülen insan hakları konulu çalışmalara katıldı, projeleri koordine etti.

2007 yılı Ocak ayında, İçişleri Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Dairesi (DİAB) Daire Başkanı olarak görevlendirildi. Bu görevi sürdürdüğü 2010 yılı sonuna kadar Bakanlığın görev alanına giren konulara ilişkin AB üyelik süreci ve uyum çalışmalarını yürüterek Bakanlık içi ve diğer Bakanlık ve kuruluşlarla ortak çalışmaları koordine etti. Ayrıca, DİAB tarafından yürütülen veya koordine edilen AB projeleri ile İkili İşbirliği Projelerinde Proje liderliği, yürütme kurulu üyeliği yaptı.

03.01.2011 – 21.05.2013 tarihleri arasında Nevşehir Valiliği görevinde bulundu.

Abdurrahman SAVAŞ, 03.05.2013 tarihli ve 2013/4699 sayılı Kararname ile Manisa Valiliğine atandı ve 25.05.2013 tarihinde bu göreve başladı. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.