Ahmet Gülüm

Doğum Tarihi

1961

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

1961 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümü mezunu. 1972-1979 yılları arasında Beşiktaş Spor Kulubü’nde, 1979-1982 yılları arasında Hisarbank Sakarya Karadeniz Spor Kulubü’nde, 1982-1991 yılları arasında Galatasaray Spor Kulubü’nde, 1991-1993 yılları arasında Arçelik’te voleybol oynadı. 8 yıl Galatasaray Voleybol Takımı’nın, 2 yıl da Arçelik’in kaptanlığını yaptı. Genç A, Ordu ve Üniversite olmak üzere toplam 158 kez Voleybol Milli Takımı’nın formasını giydi. Ordu Milli Takımı, Üniversite Milli Takımı ve A Milli Takım Şampiyonluğunu elde etti. Ordu Milli Takımı dünya şampiyonu olurken “Dünya Şampiyonasının en iyi pasörü”, Galatasaray Balkan 3.sü olurken “Balkan Şampiyonasının en iyi pasörü” unvanlarını elde etti. 1984 yılında Milliyet Gazetesi’nin açtığı “Yılın Sporcusu” yarışmasında voleybol branşında ferdi aday olan ilk sporcu oldu. 1987 yılında “Yılın Takımı” seçilen Ordu Milli Takımı’nın kaptanıydı. 1998 yılında Fanatik ve Zaman gazetelerinin düzenlediği yılın sporcusu değerlendirmelerinde “Yılın Spor Adamı” ve 1999 yılında Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği yılın sporcusu değerlendirmelerinde “Yılın Spor Adamı” seçildi. 1991 yılında Plaj Voleybolu sporunun Türkiye’ye gelmesine öncülük ederken 7 yıl boyunca Türkiye Beach Volleyball Şampiyonaları ve arka arkaya 3 yıl Beach Volleyball Dünya Serisi organize eden ekibin başkanlığını yaptı. Türkiye’deki ilk snowboard organizasyonunu yaptı.

Adidas Streetball aktivitesinin gelişim projesinde yer aldı., Nike Tenis Kupası organizasyonunu gerçekleştirdi. Kurmuş olduğu reklam şirketiyle O’Neill, Nike, Speedo, Oakley ve No Fear markaları için Pazarlama İletişim hizmetleri verdi. Beach Volleyball Dünya Konseyi Üyesi, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyesi, Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Marketing Komisyon Başkanı, Uluslar arası Voleybol Federasyonu (FIVB), Marketing Komisyonu Üyesi. Türkiye Voleybol Federasyonu ve Türk Voleybol Vakfı Başkanlıklarında bulundu.

İnter Grup Şirketleri sahibi ve 2001’de kurulan, Türkiye’nin ilk ve tek Spor Spesifik Pazarlama İletişimi Ajansı olan Sporsnet’in Yönetim Kurulu Başkanı.