Ahmet Güneştekin

Doğum Tarihi

1966

Şehir

Batman

Ahmet Güneştekin 1966 yılında Batman’da dünyaya geldi. 1981 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesini kazandı ancak akademik eğitimi reddederek okuldan ayrıldı.

1997’de ilk atölyesini İstanbul’da Beyoğlu’nda kurdu. Aynı zamanda belgeselci ve gazeteci Coşkun Aral ile çalışmaya başladı ve Anadolu coğrafyasını gezdi. Güneştekin daha sonra “Güneş’in İzinde” isimli kendi belgesel serisine başladı. Bu belgesel kapsamında ayrıca, gezdiği Anadolu şehirlerinin tarihî yerlerinde önemli Türk çağdaş sanatçılarla ikili sergiler gerçekleştirdi ve binlerce çocukla atölye resim çalışmaları yaptı.

New York, Miami, Budapeşte, Madrid, Barcelona, Monako, Hongkong ve Venedik başta olmak üzere birçok şehirde kişisel sergiler gerçekleştirdi ve uluslararası çağdaş sanat fuarlarına katıldı.

2013 yılında Venedik Bienali süresince gerçekleştirdiği “Bellek İvmesi” isimli kişisel sergisi sanat otoriteleri tarafından görülmesi gereken sergiler kapsamına alındı. Tarihî kaynaklardan beslenerek oluşturduğu özgün görsel diliyle bilinen Güneştekin’in sanatında, Anadolu ve Mezopotamya efsaneleri, mitleri ile sözlü anlatılar ana konular olarak ön plana çıkmaktadır. Sanatçı çalışmalarını İstanbul’da Şişhane’deki atölyesinde sürdürmektedir.

Dionysos’un Kızları, 2011