Ahmet Şık

Doğum Tarihi

1970

Şehir

Adana

1970 yılında Adana’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Mesleğe, üniversitenin birinci sınıfında iken Milliyet gazetesinde stajyer muhabir olarak başladı. 1991 ve 2007 yılları arasında Cumhuriyet, Evrensel ve Yeni Yüzyıl gazeteleri ile Nokta dergisinde muhabir, Reuters Haber ajansında da foto muhabir olarak çalıştı.

Hrant Dink suikastı sonrasında Nokta dergisinde yayımlanan “Asker İç Güvenlikten Elini Çekmeli” başlıklı röportaj ve “Hayata Dönüş” operasyonlarının yıldönümünde Bayrampaşa Cezaevi’nin kadın koğuşunda sağ kurtulan Münevver Köz ile yapılan “Bayrampaşa’da O gün” başlıklı söyleşi nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinden yargılandı.

Ertuğrul Mavioğlu ile birlikte yazdığı “Kontrgerilla ve Ergenekon”u Anlama Kılavuzu ve “Ergenekon’da Kim Kimdir?” kitaplarında “Ergenekon Soruşturması’nın gizliliğini ihlal ettiği” iddiasıyla üç yıl hapis istemiyle yargılandığı davadan 13 Mayıs 2011’de beraat etti.

2018 seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden İstanbul milletvekili seçilmiş olup, 4 Mayıs 2020’de partisinden istifa ettiğini açıklamıştır.

Kitapları
Ergenekon’da Kim Kimdir? (Ertuğrul Mavioğlu ile birlikte)
Kontrgerilla ve Ergenekon’u Anlama Kılavuzu (Ertuğrul Mavioğlu ile birlikte)
000 KİTAP – Dokunan Yanar
Pusu: Devletin Yeni Sahipleri
Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda
İmamın Ordusu
Duvar: Sedat Peker’in İtiraf, İfşaat ve İddialarına İlişkin Türkiye İşçi Partisi Araştırma Raporu (Bahadır Özgür, Ertuğrul Mavioğlu, Hakkı Özdal, Timur Selçuk ile birlikte)

Ödülleri
Bülent Dikmener Haber Ödülü (1994)
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Fotoğraf Ödülü (1995)
Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri – Yazılı Basında En İyi Haber Ödülü, ‘Yeraltındaki Katiller’ haberi ile (2001)
Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri – Jüri Özel Ödülü, ‘Gerçeğe Dönüş’ haberi ile (2002)
Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri – Jüri Özel Ödülü, ‘İki tür gazeteci vardır: TSK karşıtları, TSK yandaşları’ haberi ile (2007)
Çağdaş Gazeteciler Derneği Haber Ödülü (2002, 2003, 2005)
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Özgürlüğü Ödülü (2011)
Sosyal Demokrasi Vakfı İnsan Hakları Demokrasi Barış ve Dayanışma Ödülü (2011)
Canadian Journalist for Free Expression (İfade Özgürlüğü İçin Kanadalı Gazeteciler) Uluslararası Basın Özgürlüğü Ödülü (2013)
UNESCO Dünya Basın Özgürlüğü Ödülü (2014)
Raif Bedevi Cesur Gazetecilik Ödülü (2017)