Akrep Nalan

Doğum Tarihi

26 Nisan 1954

Ölüm Tarihi

4 Mart 2022

Şehir

Ankara

Burç

Boğa

Füsun Nalan Açın, sahne adıyla Akrep Nalan 26 Nisan 1954 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Ankara’da Bahçelievler Alparslan İlkokulu’nda, ortaokulu Adana Kız Lisesi ve Uşak Ticaret Lisesi’nde tamamladı.

1972-1980 yılları arasında Şaban Karamancı Demir Çekme Fabrikası, Ahmet Karamancı Oksijen Fabrikası ve İnterfarma A.Ş.’de muhasebeci olarak çalıştı.

Aynı yıllarda Ankara Sanatevi’nde tiyatro çalışmaları yaptı. Hamdi Ortadirek isimli müzikli orta oyununda Erol Demiröz, Savaş Yurttaş, Selçuk Uluergüven ve Şener Kökkaya ile aynı sahneyi paylaştı. Tiyatro ile birlikte barmaidlik yapmaya başladı.

Çocukluğundan beri müzikle ilgili olan Açın, ilk profesyonel sahne çalışmasını 1980 yılında Hakkı Çağdaş’ın desteği ile ‘Goldfinger’ gece kulübünde gerçekleştirdi. Daha sonra Bodrum Efe Bar, Pirinç Otel, Ünlü Otel, Paradise gibi mekanlarda büyük dinleyici kitlesi edindi. Ardından İstanbul’da Kulüp 12, Paella, Memos, Küfe gibi yerlerde sahne aldı. İlerleyen yıllarda, başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin her yerinde şarkı söyledi.

1991 yılında Vedat Sakman ve Halis Bütünley’in desteğiyle çıkardığı ilk albümü ‘Dağ Çiçeği’ ile meşhur oldu. Daha sonra Selim Atakan’ın desteği ile 1994 yılında ‘Zil Zurna Sevdalar’ başlıklı ikinci albümünü yayınladı. İlk iki albümde yer alan ‘Fani Dünya’, ‘Halikarnas’, ‘Karlar Düşer’ parçaları ile ses getirdi. Zirvedekiler (1994), Baskül Ailesi (1997), Hayat Bilgisi (2003-2005), Peki Olur Şekerim (2003) ve Aşk Mahkumu (2004) dizi ve filmlerinde aktrislik denemeleri oldu.

Akrep Nalan, Rap şarkıcısı Jöntürk’ün çıkardığı Şaman isimli albümde Jöntürk’ün ‘Sun Avucundaki Karanlığı Bana’ isimli hip-hop çalışmasına eşlik etti.

2012 nisan ayında reklamcı Ali Taran’ın çektiği Atlas Halı reklam filmlerinde de oynadı.

FÜSUN NALAN AÇIN, NEDEN ‘AKREP NALAN’ LAKABINI ALDI?
Füsun Nalan Açın, ‘Akrep’ lakabını 1978 yılında aldı.

Oynadığı at yarışında altılı tutturduğu atın adının ‘Akrep’ olması ve o dönem gazete manşetlerinde gündem olan Nalan Duman’ın lakabı ‘Akrep Nalan’dan esinlenerek çevresi tarafından yine bu isimle seslenildi.

İlerleyen yıllarda bu lakabı sahne adı olarak kullanmaya devam etti. 4 Mart 2022 de Bodrum’da vefat etti.

AKREP NALAN ALBÜMLERİ
1991 – Dağ Çiçeği
1996 – Zil Zurna Sevdalar

AKREP NALAN’IN OYNADIĞI DİZİ VE FİLMLER
1994 – Zirvedekiler (TV Dizisi)
1997 – Baskül Ailesi (TV Dizisi)
2003 – Hayat Bilgisi (TV Dizisi)
2004 – Aşk Mahkumu (TV Dizisi)