Arif Akkaya

Doğum Tarihi

1965

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

1965 yılında İstanbul’da doğdu. 1982 yılında İ.Ü. Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü kazandı. Konservatuar yıllarında, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda KÖSEM SULTAN, İKİ EFENDİNİN UŞAĞI, İSTANBUL EFENDİSİ, DÜŞÜŞ adlı oyunlarda rol aldı.

1984 yılında Ankara Birlik Tiyatrosu’nda (Yaşar Kemal) TENEKE (Muzaffer İzgü) HASTANE Mİ KESTANE Mİ? (Müzikli Oyun) adlı oyunlarda, 1985 – 86 tiyatro sezonunda Şan Tiyatrosu’nda ARTİZ MEKTEBİ’nde rol aldı.

1986 yılında son sınıfta okurken kendi deyimiyle “Eğitim sisteminin hatalarını ancak o zaman görebildiği…” için konservatuarı terk etti. Aynı sezon, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’na girdi. Bu kurumda birçok oyunda önemli rollerde oynadı; İBİŞ’İN RÜYASI, BİR ŞEHNAZ OYUN, ANTONIUS KLEOPATRA, MEDEA, TAZİYE, DALLAR YEŞİL OLMALI, GÜNDEN GECEYE, AYRANGEVEN, AÇ SINIFIN LANETİ, GÖLGE USTASI, ASLOLAN HAYATTIR, KANLI DÜĞÜN.

AÇ SINIFIN LANETİ adlı oyundaki rolü ile Avni Dilligil Ödülü aldı.
İ.B Şehir Tiyatroları’nda oyunculuk görevi sürdürürken bazı özel tiyatrolarda konuk oyuncu olarak görev aldı; ÇILGIN SONBAHAR (Dormen Tiyatrosu), EVET, EVET, EVET (Hadi Çaman Tiyatrosu)

1987 yılında İ.B Şehir Tiyatroları’ndan birkaç arkadaşı ile Tiyatro Odası’nı kurdu. Bu grupla; (Ienesco) KRALLAR DA ÖLÜR, (Shakespeare) HAMLET (Tek kişilik yorumu).

Ayrıca 1984 yılından bu yana çeşitli oyunlarda yönetmenlik yaptı; 1984’TE Kadırga Öğrenci Yurdu ile CORIOLANUS’ta yönetmen yardımcılığı ile başlayan yönetmenlik kariyeri, 1985’de Süreyya Paşa Kız Meslek Lisesi ile Kuleli Askeri Lisesi’nin ortak çalışması olan (F.G. Lorca) YERMA oyunu ile sürdü. Bu oyunla, liseler arası tiyatro şenliğinde En İyi Yönetmen Ödülünü kazandı.

Yönettiği diğer oyunlar; (H. Pinter) DOĞUM GÜNÜ PARTİSİ (Tiyatro Odası), (Orhan Güner) İKİNCİ NÖBETÇİNİN SIKINTILARI (İ.B.Şehir Tiyatrosu), kendisinin kurduğu Tiyatro A’da; (D.Jarman) MAVİ ve (O.GÜNEY) GÖKYÜZÜNDE BİR KIYI.

Ayrıca, GÖNÜL DOSTLARI ve BİR TREN YOLCULUĞU adlı televizyon dizilerinde, KADININ ADI YOK ve AŞK FİLMLERİNİN UNUTULMAZ YÖNETMENİ adlı sinema filmlerinde rol aldı.

Arif Akkaya, halen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda oyunculuk ve yönetmenlik yapmaktadır.