Arif Sevinç

Doğum Tarihi

1959

Şehir

Ağrı

Ülke

Türkiye

Arif Sevinç, 1959 yılında Ağrı Doğubayazıt’ta doğdu. İlk ve ota okulu Doğubeyazıt’ta, Liseyi Kayseri’de bitirdi. Kayseri Lisesi’nde öğrenciyken, resim öğretmeninin teşvikiyle karakalem resim yapmaya başladı. İlk sergisini de yine aynı okulda açtı.

1982 yılında, Diyarbakır- Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencisiyken tutuklandı. 4 yıl Diyarbakır Askeri Cezaevi’nde kaldı. 1986 yazında serbest bırakıldı.

Gözaltı, sorgu ve cezaevi sürecini tuvale yansıttı ve tablolarını 1987 yılında Ankara’da, Mülkiyeliler Vakfı Salonu’nda “Haberin Var Mı Taş Duvar” adlıyla sergiledi. Tabloları ayrıca İnsan Hakları Derneği Adana şubesi’nde de sergilendi. İnsan Hakları Vakfı tarafından her yıl İzmir’de düzenlenen geleneksel karma sergiye katıldı. Kürt Kav’ın, pek çok legal Kürt partisinin kuruluşunda yer aldı,çeşitli kademelerde sorumluluklar üstlendi. 2008 yılında İsviçre ve Almanya’da 2009 yılında Diyarbakır’da kişisel sergiler açtı.

Afiş, desen ve kapak tasarımlarının yanı sıra resim çalışmalarını aralıksız olarak sürdürdü. 15 yıldan bu yana Evin Yayıncılık bünyesinde yayınlanan gazete ve dergilerde çeşitli sorumluluklar üstlendi.

Şu anda Dema Nû Gazetesi ve Deng Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyor

30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR)‘dan Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu.