Arzu Çekirge Paksoy

Ülke

Türkiye

Arzu Çekirge Paksoy, Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Arzu Çekirge Paksoy, 16 yıl boyunca Sabancı Holding Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünü yaptı. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı merhum Sakıp Sabancı’nın basın danışmanlığını ve kurum sözcülüğünü de yapan Arzu Çekirge Paksoy Sabancı Holding’deki şirketlerin iletişim çalışmalarının koordinasyonunu üstlendi.

Türkiye’nin en önemli kültür sanat sponsorluklarından biri olan “Altın Harfler Sergisi”nin 1998-2001 yılları arasında The Metropolitan, Louvre, Guggenheim gibi dünyaca ünlü müzelerde sergilenmesi projesinin iletişim çalışmalarını yürüttü. Bu proje, iletişim çalışmalarının başarısı nedeniyle Türkiye’de halkla ilişkiler alanındaki en büyük ödül olan “Altın Pusula”yı ve kültür sanat ödülünü kazandı.

Sabancı Üniversitesi ve Sakıp Sabancı Müzesi kuruluş çalışmalarında da aktif rol oynayan Arzu Paksoy, TÜHİD Yönetim Kurulu’nda 2 dönem görev aldı.

Sabancı Holding’den ayrıldıktan sonra Türkiye’nin ilk sosyal sorumluluk ve sponsorluk danışmanlığı şirketi olan Arya Sponsorluk ve İletişim Danışmanlığı’nın kurucuları arasında yer alan Arzu Çekirge Paksoy, bu şirketinde kamu ve özel sektörde pek çok kuruluşa hizmet verdi.

Arzu Paksoy, 2011 yılında bu şirketin çalışma alanlarını daha da genişleterek, Serap Saraç Gökçebay‘la birlikte stratejik iletişim, sosyal sorumluluk ve sponsorluk konusunda faaliyet gösteren ARPR İletişim Danışmanlığı’nı kurdu.

“Türkiye’de Halkla İlişkiler uygulamaları” adlı bir kitabı olan Arzu Çekirge Paksoy, çeşitli üniversitelerde sosyal sorumluluk, sponsorluk ve iletişim konularında eğitimler vermektedir.