Asım Kocabıyık

Doğum Tarihi

1924

Şehir

Afyonkarahisar

Ülke

Türkiye

1924 yılında Afyon’un Tazlar Köyü’nde doğdu. İlköğrenimini ve ortaokulun ilk 2 yılını Afyon’da, orta son sınıfı İstanbul’da, lise öğrenimini ise İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladı. Daha sonra girdiği İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden 1947 yılında mezun oldu.

Asım Kocabıyık, babası Ahmet Kocabıyık’ın kurduğu İstikbal Ticaret T.A.Ş.’de kurucu ortak ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldığında henüz 20 yaşında bir üniversite öğrencisiydi. Böylece ilk kez iş hayatına 1944 yılında, demir-çelik ithalatı ve tarım ürünleri ihracatı yapan ve Borusan’ın çekirdeğini oluşturan İstikbal Ticaret’le atılmış oldu.

1946-1948 yılları arasında, İstiklal Caddesi’nde ortak olarak çalıştığı tüccar terzilik işi sırasında yünlü kumaş işi hakkında tecrübe sahibi oldu. Bu devrede sanat çevresiyle yakın ilişki içinde bulundu. Asım Kocabıyık, babasının rahatsızlanması üzerine, 1948 yılında İstikbal Ticaret ile daha yoğun olarak ilgilenmeye başladı. 1951 yılında, askerlik hizmetini tamamladıktan sonra, bir süre İngiltere’de kalarak yabancı dil eğitimi aldı. 1952 yılı Ağustos ayında babasının vefatı üzerine işleri tamamen devraldı.

Asım Kocabıyık, 1954 yılında Nurhan Kocabıyık’la evlendi ve Ahmet, Zeynep ve Nükhet adlı üç çocuk sahibi oldu.

1955 yılında ticari faaliyetlerinin yanı sıra, imalat işine de girdi.

Borusan’la bütünleşen bir yaşam

Asım Kocabıyık’ın yaşamı, Borusan’ın yaşamıyla iç içe geçmiştir. Onun yaşamının kilometre taşları, Borusan Grubu’nun gelişimine ilişkin tarihçeyi verir. Bu tarihçenin belli başlı dönüm noktaları şöyledir:

1958 yılında çelik boru imalatı alanında faaliyet gösteren Borusan Boru, Sefaköy’de, bin m²’si kapalı, toplam 4 bin m² alan üzerine kuruldu.

1964 yılında Pendik’te, su borusu imal eden, 50 bin ton/yıl kapasiteli yeni bir boru fabrikası kuruldu. 1985 yılında bu tesisler Gemlik’e taşındı.

1968 yılında Borusan Boru’nun ilk fabrikası, aynı bölgedeki yeni ve modern binasına taşındı. 1969 yılında ilk boru ihracatı gerçekleştirildi.

1960 yılında ise, beyaz eşya, yapı endüstrisi, otomotiv yan sanayi ve madeni eşya sanayine yönelik hafif çelik profilleri üreten Kerim Çelik kuruldu. 1970 yılında Amerikan Eaton S.r.L. lisansı ile supap ve supap aksesuarları üreten Supsan kuruldu. Supsan’ın faaliyete geçmesi ile otomotiv sanayine adım atılmış oldu. 1972 yılında, Asım Kocabıyık, şirketlerini Borusan Holding A.Ş. bünyesinde bir araya getirdi. 1973 ‘te Boru Nakliyat, 1975 ‘te ise Borusan İhracat İthalat kuruldu. Yine 1975 yılında, Birlik Galvaniz Borusan Grubu’na katıldı. 1976’da, bugün de dünyanın sayılı tesisleri arasında yer alan Borusan Boru Gemlik tesisleri faaliyete geçti.

Kocabıyık, 1980 ‘li yılların başında, sanayi tesislerinin yanı sıra ticari kuruluşlara da yer verme kararı aldı.

1984 ‘te kurulan Borusan Oto, BMW ile başladığı distribütörlük sektöründeki faaliyetlerine 1995 ‘de Rolls Royce’u, 1998 ‘de ise Land Rover’ı ekledi.

1994 ‘de Borusan Makina, dünyanın sayılı kuruluşlarından Caterpillar’ın Türkiye yetkili temsilciliğini aldı.

Yine 1994 yılında, Türkiye’nin ikinci büyük soğuk sac üreticisi ve aynı zamanda sektörün tek özel girişimi niteliği taşıyan Borçelik faaliyete geçti.

2000 yılında, Boru Nakliyat, Bortrans ve Borusan İhracat, İthalat ve Dağıtım şirketleri, Borusan Lojistik adı altında birleşti. Böylece, yeni bir iş kolu olarak entegre lojistik alanında faaliyete başlandı.

Yine 2000 yılı başında, Borusan ilk teknoloji yatırımını gerçekleştirerek, Borusan Teknoloji’yi kurdu. Time, Bnet ve Pargem, aynı yıl iştirak olarak Grup’taki yerlerini aldı.

Borusan Elektronik’in ilk girişimi niteliğinde olan, Türkiye’nin ilk otomobil referans sitesi Otomax.com, 2001 yılında faaliyete geçti.

Dünya çelik devi Fransız Arcelor firmasıyla Borçelik ortaklığında 2001 yılında çalışmalarına başlanan ve toplam 140 milyon dolara mal olan Sıcak Daldırma Galvaniz Hattı projesinin açılışı 2003 yılının Eylül ayında gerçekleştirildi. Yatırımın 2. fazı ise 2004 yılının Nisan ayında devreye alındı. Bugün tam kapasite ile faaliyette olan Borçelik’in yassı çelik üretim kapasitesi yüzde 100 artarak 350 bin tona ulaştı. Toplam üretim kapasitesi ise, yeni galvanizleme tesisi ile birlikte 900 bin tona çıkmış oldu.

2004 yılında Bnet, alternatif telekom operatörü ses hizmetleri vermek üzere isim değiştirdi ve Borusan Telekom adıyla faaliyetlerini sürdürmeye başladı. Grubun diğer teknoloji şirketi Pargem de Borusan Telekom’a bağlandı.

2004 yılının Aralık ayında Borusan Birleşik Boru Fabrikaları ve Mannesmann Boru Endüstrisi şirketleri sinerjinin daha etkin hale getirilmesi amacıyla tek çatı altında birleşti. Borusan Mannesmann Boru’nun toplam aktif büyüklüğü 285 milyon doları aşarken, sermayesi 177 milyon dolara çıktı.

Borusan Grubu çelik, distribütörlük, lojistik ve teknoloji ana iş kollarında faaliyet göstererek 2004 yılını 1.6 milyar dolar ciro ve yüzde 107 kar artışı ile tamamladı. 2005 yılı konsolide ciro hedefi ise 2 milyar dolardır.

Bugün 21 şirketi ile faaliyet göstermekte olan Borusan Holding’in Kurucu Başkanı Asım Kocabıyık, Kasım 2001’de Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı oğlu Ahmet Kocabıyık’a devrettikten sonra kendini aktif iş yaşamı boyunca hiç kopmadığı sosyal alandaki gönüllü faaliyetlerine adadı.

Bu tarihten itibaren Borusan’ı biraz daha dışarıdan ve günlük çalışmanın yoğun temposundan kurtulmuş bir şekilde değerlendirme olanağı bulduğunu belirten Asım Kocabıyık, düşüncelerini şu şekilde dile getiriyor:

“Borusan’ın hızla büyüyüp serpilmesini, bir bakıma gençlikten yetişkinliğe geçmesini izlerken mutlu oluyorum. Bugün Türk ekonomisinin en dinamik güçlerinden biri olan ve milletimizin refahının artmasına katkıda bulunan bir grubun kurucusu olmak bana gurur veriyor.

Grubumuz kararlı adımlarla hedeflerine doğru ilerliyor. Borusan’ın bugün geldiği noktada istikbale korkmadan bakabilmesinin altında yatan 3 önemli güç vardır.

Bunların başında Borusan’ın daima dürüst iş yapması; çalışanlarına, müşterilerine ve iş ortaklarına verdiği sözleri tutması geliyor. Dürüst çalışmanın ve verilen sözleri tutmanın karşılığında elde edilen güvenin, bir şirket için en önemli sermaye olduğunu biliyoruz.

Bizi bugünlere getiren ve istikbale taşıyacak olan bir başka güç ise planlı çalışmamız, atacağımız adımları iyi hesaplayabilmemizdir. Bu sayede bugüne dek hep önümüzü daha net görmeye ve doğru kararlar almaya muvaffak olduk.

Bizi güçlü kılan üçüncü faktör de bu topraklara ve bu millete karşı duyduğumuz sorumluluktur. Türkiye sayesinde başarılı olduğumuzu hiç unutmadık. Attığımız her adımda, aldığımız her yatırım kararında milletimize olan sorumluluğumuzu aklımızdan çıkarmadık. Kazancımızın önemli bir kısmını milletimizin sorunlarının çözümüne ayırmakta tereddüt etmedik. Bu sorumluluk duygumuz bundan sonra da aynı şekilde devam edecektir.”