Avni Yamaner

Doğum Tarihi

1940

Şehir

İzmir

1940 İzmir doğumluyum. Çocukluğum İkiçeşmelik’te geçti. İlkokulun son sınıflarında, kitaplardaki resimlere bakarak defterlerime resmederdim. Karataş ortaokulumdaki resim öğretmenimiz resme hevesli öğrenciler için bir atölye kurmuştu. Yağlı boya resim çalışmaya başlamıştık. Evde de devam ediyordum. Lise bitene kadar resim atölyemiz vardı ve dolu dolu resim çalıştım. Ayrıca okul dışında İzmir’in Tilkilik semtindeki Agora’da tarihi eserleri resmettim. Şimdiki adı Şirinyer olan Kızılçullu’daki Su kemerini resmettim. Bahri Baba Parkı’ndan denizi gören manzaralar çalışırdım. Kadife Kale’nin de resmini yapmıştım. Deniz Bostanlısında sandalları da resmetmiştim. Lise’deyken ilk kişisel sergimi açtım.

1962 Yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü’ne sınavla girdim. 1968 Yılında ise İ.D.G.S. Akademisi Y. Resim Bölümü Nurullah Berk Atölyesi’nden mezun oldum. Okul dışındaki çalışmalarım ise peyzajlar, natürmortlar ve portrelerden oluşuyordu. İlk eşimle 1964 yılında tanıştım. 1968’te de evlendik. 1969’da İlk oğlum Mehmet Ali Yamaner dünyaya geldi. 1971 Yılında askerlikten terhis olunca Paris’e üçümüz birlikte gittik. Paris’te minimalizmle ilgilendim, bu doğrultuda siyah fon üzerine çalışmalar yaptım. Paris galerilerinde ve müzelerinde araştırmalarım oldu. Bürüksel, Venedik, Floransa ve Roma’da müze ve kliselerde resim ve heykel üzerine araştırmalar yaptım. 1976′ da Türkiye’ye döndük.

1976’da Talim ve Terbiye Dairesi Başkanlığı’na memur adayı olarak atandım. 1976-1977 eğitim öğretim yılı sonunda İstanbul’a tayinimi istedim. Bir müddet sonra Beşiktaş Esentepe Ortaokulu’nda resim öğretmenliğine başladım. Okula ilk başladığım gün İkinci oğlum Ali Can Yamaner dünyaya geldi. 1983 yılında ilk eşimden boşandım.İstifa ettim ve İzmir’e gittim. 5-6 ay sonra Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yeniden görev istedim ve Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne atandım.1984 yılında ikinci kez evlendim.

2000 yılında emekli oluncaya kadar, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde görev yaptım. Emeklilikten sonra resim çalışmalarımı yine istediğim tempoda sürdürüyorum.