Ayşe Birgül Yılmaz

Ülke

Türkiye

İlk yazdığı şiiri olan Unutuldum şiirini dönemin yüksek tirajlı ve tek müzik dergisi Hey dergisine gönderdi. Dergide yayınlanan şiiri, ünlü sanatçı Fatih Erkoç besteleyerek kendi albümünde yer verdi. Ve bu şarkı Ayşe Birgül Yılmaz’ın geleceğinin şekillenmesinde önemli rol oynadı.

Unutuldum ile başarılı bir başlangıç yapan sanatçı, 1990 yılında kendisine Yılın Şarkısı ödülünü kazandıran; Zeki Müren ve Muazzez Abacı gibi dev sanatçıların plâk yaptığı Biz Ayrılamayız adlı şarkıyı yazdı. Bu başarılardan sonra onu kimseler durduramadı ve arka arkaya hit şarkılar yazmaya başladı.

Fatih Erkoç, Sibel Can, Ebru Gündeş, Bülent Ersoy, Muazzez Ersoy ve Seda Sayan onun eserlerini yorumlayan sanatçılardan bazılarıydı ve son dönemde de Bengü, Ayla Işıl, Ziynet Sali gibi isimlere şarkı verdi.

Bugüne kadar 300’e yakın şarkı sözüne imza attı. Bunun yanı sıra uzun yıllar Raks Müzik’te birçok sanatçının süpervisorlüğünü üstlendi. Universal ve Marşandiz Müzik Yapım’ın edisyon sorumluluğu ve yakın dostu Rafet El Roman’ın plak şirketi RER Müzik’te prodüktörlük görevlerini üstlendi.

Şarkıları, Türkiye dışında da ses getirdi. Azerbaycan’ın ünlü bestecilerinden Gövher Hasanzade ile çalışan Ayşe Birgül Yılmaz, 2005 yılında yazdığı Yüreğinin Götürdüğü Yere Git isimli şarkısı ile Azerbaycan’da adını duyurdu ve halen ünlü Azeri besteci Gövher Hasanzade’nin eserlerinin Türkiye temsil hakları ve menajerliğini görevlerini yürütmektedir.

Müzik hayatının yanı sıra kitapta yazan sanatçının, O ve biz ayrılamayız isimli bir kitabı da bulunmaktadır.