Ayşegül Dalkır Kahveci

Doğum Tarihi

1971

Şehir

Adana

Ülke

Türkiye

1971 yılında Adana’nın Kozan ilçesinde doğdu.İlk ,orta ve lise tahsilini Adana , Kozan’ da tamamlayan Kahveci, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1993 yılında mezun oldu.

Ankara Barosu’na kayıtlı olarak serbest avukatlık yapan Dalkır Kahveci ; Ticaret Hukuku,Uluslararası Turizm Hukuku, Aile Hukuku, Avrupa İnsan Hakları Hukuku dallarında uzmanlaşmış olup , Bu dallarda Türkiye de bilinen otoriteler arasındadır.

Siyasi Hayatına Anavatan Partisinde başlayan Dalkır Kahveci ; Anavatan Partisi Çankaya İlçe gençlik kollarında yönetici olarak başladığı siyasi çalışmalarına , Anavatan Partisi Ankara İl Gençlik Kolları Siyasi işler ve Koordinasyon Başkanlığı ; Anavatan Partisi Ankara il Hukuk Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulunarak devam etmiştir.07.10.2010 tarihinde Demokrat Parti Genel Merkez Başkanlık Divanı kararı uyarınca Kadın Kolları Genel Başkanlığı görevine seçilen Ayşegül Dalkır Kahveci ,Bu göreve getirilmeden önce ; Demokrat Parti Kadın Kolları Genel İdare Kurulu üyeliğini yürütüyordu.Dalkır Kahveci ; Yurtdışında siyasette kadının temsili konularında çok ciddi araştırmalara imza atmıştır.

Türkiye Barolar Birliği ,Ankara Barosu ve Türkiye Noterler Birliği üyesi olup ; Ankara Barosu Adli Yardım ve Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu ( CMUK ) büroları avukatlığı görevlerinde bulunmuş olup bu konularda eğitime sahiptir.

Türkiye siyasi hayatında en aktif Kadın Kolları Genel Başkanı olarak yer almaktadır. Türk siyasi hayatında “ Siyasette Fiili Eşitlik” söylemini tartışmaya açarak T.B.M.M çatısı altında temsilde daha fazla kadın milletvekili’nin yer alması gerektiğini ifade ederek Türkiye’de gündem yaratmıştır. Siyasette kadınların fiili ve eşitliği konusunda halen çalışmaları ve açıklamaları ile gündem yaratmaya devam etmektedir.

European Language Passport ( Avrupa Dil Pasaportu ) ve Attorney at law of Human rights Council of Europe and European Commission ( Avrupa İnsan Hakları sözleşmesi Hukuku ) gibi özel hukuk dallarında uzmandır.

Ayşegül Dalkır Kahveci Evi ve iki çocuk annesi olup çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.