Ayten Şahin Genç

Şehir

Adıyaman

Ülke

Türkiye

Adıyaman, Gölbaşı doğumludur. İki çocuk annesidir. İngilizce bilmektedir. Gaziantep İsmet Paşa Lisesi ve Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı mezunudur.

1990 yılından itibaren Ayıntap Turizm, Ayıntap ve Piramit Uluslararası Fuarcılık ve Organizasyon şirketler grubunun kurucusu olarak başkanlığını yürütmektedir. Genç girişimci, Güneydoğulu bir Türk kadını olarak, 1990 yılında başlayıp, bugüne kadar birçok önemli ticari ve sivil toplum projesinin gerçekleşmesine önderlik etmiştir. Özellikle, çok büyük emek ve gönül verdiği GAP Bölgesinde birçok uluslar arası Sanayi, Tarım ve Teknoloji fuarları, kongreler ve kültür sanat etkinlikleri organize etti.

Yerli ve yabancı iş dünyasının bölgeye gelmesinde, yatırım yapmasında, bölge kuruluşlarının dışarı bağlantılarının yapılmasında ve bölgenin dünyaya tanıtımında yıllara yayılan önemli katkılar ve hizmetlerde bulundu. Bugüne kadar ulusal ve uluslar arası çapta 10.000’e yakın kuruluşu ve 500.000’e yakın kişiyi yaptığı çalışmalarla, Türkiye’nin tek TSE belgeli kuruluşu olarak bir araya getirdi.

Çalışkan, eğitimli, deneyimli ve çok tanınan bir işkadını ve yönetici olarak, uluslar arası deneyimlerini, ticari birikimlerini ve sahip olduğu çevresini ülke kalkınmasında değerlendirdiği ve gerçekleştirdiği önemli çalışmaları şunlardır: 11. Dünya Ormancılık Kongresi ve Fuarı, 1997 – Antalya Cam Piramit GAP SANAYİ, TARIM ve TEKNOLOJİ FUARLARI, 1997,1998,1999,2000 Avrupa Kalite Teşkilatı 45. Kongre Fuarı 2001 – İstanbul Lütfi Kırdar Gaziantep Sosyal Hizmetler Derneği kurucusu, Sağlık Koleji Derneği Başkanlığı ve Turizmi Geliştirme Derneği Üyeliği yaptı. Şu anda, Ankara Ticaret Odası üyesi, İş Platformu üyesi, Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği disiplin kurulu üyesi, Ortadoğu Sanayici İşadamları Derneği yönetim kurulu üyesi, IATA ve TÜRSAB üyesidir. Profesyonel turizm rehberi lisansı sahibidir. İş dünyasının yanında özellikle kadınlara, genç kızlara ve çocuklara yönelik sağlık, eğitim ve kültür-sanat alanlarında bir çok gönüllü çalışmalarda bulundu. Bugüne kadarki çalışmalarında birçok önemli kamu ve özel sektör kurumuyla birlikte çalıştı. Yazılı ve görsel basınla koordineli olarak bütün etkinliklerin duyurulmasını ve planlanmasını bizzat yönetti.

Başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere, Başbakanlık, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, İhracatı Geliştirme Merkezi, KOSGEB, Dış Ticaret Müsteşarlığı, TOBB, Kültür Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, GAP İdaresi, Milli Eğitim Bakanlığı, TSE, Ticaret ve Sanayi Odaları, İşadamı Dernek ve Vakıfları, Vali ve Belediye Başkanları ile ortak çalışmalar yaptı.

2002 yılında Dünya Gazetesi’nin düzenlediği ve Jüri üyeleri arasında Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ve Güldal Akşit’inde bulunduğu 2002 Yılının Başarılı İş Kadınları Yarışmasında kendi sektöründe Yılın başarılı İş Kadını seçildi.

Dünyanın 8. Harikası Nemrut Festivalinin Organizasyonu gerçekleştirdi. Aynı yıl Uluslararası Altın Elma Ödülüne Nemrut layık görüldü.

2005 yılında Birinci Hatay Medeniyetler Buluşması Dinlerarası Diyalog Organizasyonunu gerçekleştirdi.

Üzerinde şu sıralar üzerinde çalıştığı projeler Dünyadaki Dahi çocukları üstün yetenekli çocukları buluşturarak kongre, sempozyum, seminer, konferans ve tanıtım televizyon programları üzerinde çalışmalarını  sürdürmektedir.

Güneydoğu Bölgesinin,  Adıyaman ilinden Milletvekili Aday adayı olarak o süreçte cumhuriyet tarihinin Cumhuriyet Halk Partisi Parti meclisine ilk kadın parti meclis üyesi olarak seçilmiştir.