Bahri Beyat

Doğum Tarihi

1 Ocak 1934

Ölüm Tarihi

30 Haziran 2008

Ülke

Türkiye

Burç

Oğlak

Bahri Beyat, 1 Ocak 1934 tarihinde doğdu.

Bahri Beyat, Nejat Uygur ile birlikte oynadığı tiyatro eserleri ile tanınır. Yaşamının son yıllarında televizyon ve sinemaya ağırlık verdi. 2004 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde Uğur Yücel‘in yönettiği Yazı Tura filmindeki rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülünü kazandı. 30 Haziran 2008’de akciğer kanseri nedeniyle yaşamını yitirdi.

Bahri Beyat’ı, son yıllarda Vizontele Tuuba filminde Türkçe öğretmeni, Yazı Tura filminde Cemil, Aşka Sürgün dizisinde Azzam Şahvar ve Beyaz Gelincik dizisinde Sulhi Karakucak rollerinde izledik.

Beyat, özelikle Nejat Uygur’la birlikte oynadığı tiyatro eserleri ile tanınmış ve bu oyunlarda Nejat Uygur ile diyalog sahnelerindeki başarısı ile hafızalara kazınmıştı.

Bahri Beyat, Uğur Yücel’in yönettiği Yazı Tura adlı filmindeki rolüyle 2004 yılında Antalya Altın Portakal Festivali’nde “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülüne değer görüldü.

Burcu Beyat ile evli olan sanatçı, 30 Haziran 2008 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

Vefatının ertesi günü Beyat için Üsküdar Selimiye Camii’nde tören düzenlendi. Törene, Beyat’ın eşi Burcu Beyat, çocukları Erdal ve Osman, torunları, kız kardeşi Muazzez Toker ve yeğenleri Füsun, Sertuğ, Aytunç Ergün, Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır ile sanatçılar Mahsun Kırmızıgül, Yavuz Bingöl, Altan Erkekli, Olgun Şimşek, Ayberk Atilla, Aykut Oral, Misak Toros, Tomris Giritlioğlu, Enis Fosforoğlu, Süheyl-Behzat Uygur kardeşlerin yanı sıra vatandaşlar katıldı.

Basın mensuplarına açıklama yapan Mahsun Kırmızıgül, Beyat’ın oyunculuğunun yanı sıra değerli bir insan olarak yaşamını tamamladığını söyledi.Enis Fosforoğlu da Beyat’ın bütün çilelere ve zorluklara rağmen direnç göstererek bulunduğu duruma ulaştığını belirterek, “Hem babamın, hem de benim dostumdu. Allah rahmet etsin” dedi. Beyat’ın cenazesi, öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.Hürriyet

Filmleri

Affedilmeyen – 2007
Unutulmayanlar – 2006 (Rolü: Tatyos)
Beynelmilel – 2006 (Rolü: Mahmut Yayladalı)
Hokkabaz – 2006
Beyaz gelincik – 2005 (Rolü: Sulhi Karakucak)
Aşka sürgün – 2005 (Rolü: Azzam Şahvar)
Kırık kanatlar – 2005
Vizontele Tuuba – 2003 (Rolü: Türkçe öğretmeni)
Yazı Tura – 2003 (Rolü: Baba Cemil)
Unutma beni – 2002 (Rolü:Fedai Çağlayan)
Anneler ve kızları – 1971 (Rolü: Acenta Cemal)
Aşka susayanlar – 1964 (Suna’nın Dostu)