Bahri Zengin

İstanbul Eski Milletvekili

1942 yılında Kilis’te doğdu. Hüseyin Bey ile Emine Hanım’ın evladı. İTÜ Makina Fakültesi, Delft Teknik Üniversitesi Sanayi Yönetimi ve Bölgesel Kalkınma Alanında İhtisas, İTÜ’de master yaptı. Makina Yüksek Mühendisi oldu. Devlet Planlama Teşkilatı uzmanı oldu. MKEK Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Başkanı oldu. Mavera Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve sahibiydi. 20. ve 21. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi. İngilizce biliyordu. Evli ve dört çocuk babasıydı. 10 Kasım 2011 tarihinde Ankara’da vefat etti. Hacı Bayram Camii’nde cuma namazı sonrasında kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda defnedildi.

HABER

Edebiyattan siyasete Zengin bir ömür

Bir süredir kanser tedavisi gören eski İstanbul Milletvekili, Has Parti GİK üyesi ve yazar Bahri Zengin, Ankara’da vefat etti. Bugün Ankara’da toprağa verilecek Zengin, fikir ve edebiyat alanındaki çalışmalarıyla da öne çıkan bir isimdi

İstanbul eski milletvekillerinden HAS Parti Kurucular Kurulu ve GİK Üyesi Bahri Zengin, Ankara’da vefat etti. Bir süredir kanser tedavisi gören Zengin’in cenazesi bugün Ankara’da toprağa verilecek.

HAS Parti’den yapılan yazılı açıklamada, bir süredir kanser tedavisi gören eski İstanbul Milletvekili, HAS Parti GİK üyesi ve yazar Zengin’in Ankara’da vefat ettiği belirtildi. Açıklamada, Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un Zengin’in vefatına ilişkin şu ifadelerine de yer verildi:

‘Bahri Bey, hepimizin ağabeyi ve düşünce dünyamızın önemli isimlerindendi. Mavera dergisiyle başlayan ve siyasi süreçle devam eden serüveni hep ideal bir çizgide seyretti. Siyasetçilere ve gençlere ağabeylik ve önderlik yaptı.

Fikirlerinde ısrarlı, işinde takipçiydi. Siyaset onun için fikri bir mücadele idi. Birlikte Fazilet ve Saadet Partilerinde bulunduk. HAS Parti’yi kurarken de birlikte olduk ve fikri dinamikliğiyle hep yanımızda oldu. Uzun zamandır tedavi görüyordu. Hastalığına rağmen sık sık fikri katkısını sunmak için çalışmalara vakit ayırıyordu. Kendisine Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum. Başta ailesi olmak üzere yakınlarına ve camiamıza da sabırlar temenni ediyorum.’

Başbakan Erdoğan, Bahri Zengin’in vefatı dolayısıyla, kızı Betül Ataç’ı arayarak başsağlığı dileğinde bulundu. Zengin, 1942’de Kilis’te doğdu. İTÜ Makine Fakültesi mezunu Zengin, Delft Teknik Üniversitesi’nde ‘Sanayi Yönetimi ve Bölgesel Kalkınma’ alanında ihtisas yaptı. Mavera dergisini kuran ve genel yayın yönetmenliğini yapan Zengin için bugün saat 11.00’de TBMM’de resmi tören düzenlenecek. Zengin’in naaşı Hacı Bayram Camii’nde cuma namazı sonrasında kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda defnedilecek.
Yeni Şafak 11 Kasım 2011