Baki Ergül

Unvan

Belediye Başkanı

Doğum Tarihi

1952

Şehir

Sinop

Ülke

Türkiye

Baki Ergül, 1952 Yılında Sinop’ta doğdu. İlk, orta ve lise tahsilimi Sinop’ta tamamladıktan sonra, 1971 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi’nde okudu. Mezuniyetten sonra 1976-78 tarihleri arasında Deniz Asteğmen olarak askerlik görevini yaptı.

1978 tarihinde inşaat mühendisi olarak Samsun DSİ 7. Bölge Müdürlüğünde göreve başladı. Daha sonra Sinop DSİ 74. Şube Başmühendisi olarak görevine devam etti. 1985-86 tarihleri arasında Karakaya Barajı Lisan Okulunda İngilizce kursuna katıldı.

1978-88 yılları arasında 74. DSİ Sinop Şube Müdürlüğü Görevini yürüttü. Genel Müdürlüğü’nün olurları ile DSİ 7. Bölge Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. Muhtelif tarihlerde RUSYA – İTALYA – İSPANYA gibi ülkelerde çeşitli kurs ve seminerlere katılarak ülkeyi temsil etti.

1999 tarihinde her kademesinde görev yaptığı Samsun DSİ 7. Bölge Müdürlüğü görevine getirildim ve 2003 tarihine kadar bu görevi yürüttü.

Samsun – Sinop – Ordu – Amasya – Tokat illerini kapsayan DSİ 7. Bölge Müdürlüğünde görev yaptığı 25 yıl içerisinde planlamalı ve inşaatı devam eden tüm projelerin yapımı ve karar aşamasında en önemli görevleri üstlendi.

2004 yılı yerel seçimlerinde Sinop CHP Belediye Başkan Adayı olarak girdiği yarışta; Türkiye’nin merakla izlediği 1 (Bir) oyla Belediye Başkanlığı seçimini kazanıp, sonra kaybettiği bir seçim süreci yaşadı.

30 Mart 2014 yerel seçiminde CHP’den Sinop Belediye Başkanı seçilmiştir.

Baki Ergül, evli ve biri kız, biri erkek 2 çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.