Barack Obama

ABD Başkanı

Barack Hussein Obama

Barack Obama 4 Ağustos 1961 tarihinde ABD’nin Hawaii eyaletindeki Honolulu kentinde doğdu.
Kendisiyle aynı adı taşıyan babası Kenya’nın Siaya Bölgesi’ndeki Nyang’oma Kogelo yerleşim yerinde doğmuş ve büyümüş bir Kenyalıydı.

Annesi Ann Durham ise Kansas eyaletinin Wichita kentinde doğmuş ve büyümüş bir Amerikalıydı.
Obama’nın anne ve babası, babasının yabancı öğrenci olarak geldiği Hawaii’de tanıştı ve evlendi. Yeni evli çift Obama 2 yaşındayken boşandı.

Daha sonra annesinin ikinci evliliğini yaptığı üvey babasıyla birlikte Endonezya’ya taşınan Obama 10 yaşına kadar Cakarta’da yaşadı.

Honolulu’ya geri dönen Obama, 1979 yılında liseyi bitirene kadar anneannesi ve dedesiyle yaşadı.
Los Angeles’teki Occidental College’de üniversitenin ilk iki sınıfını okuyan Obama ardından New York’taki Columbia Üniversitesi’ne geçiş yaparak 1983 yılında Siyasal Bilimler bölümünden mezun oldu.

1988 yılında Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Harvard Üniversitesi’ndeyken öğrenciler tarafından yayınlanan prestijli “Harvard Law Review” dergisinin yayın işleri müdürlüğünü yapan ilk Afrikalı-Amerikalı oldu. 1991 yılında avukatlık diplomasını aldı.

Obama anne ve babası boşandıktan sonra babasını sadece bir kez ABD’ye olan ziyareti sırasında 1971 yılında gördü. Obama’nın öz Anne ve babasının daha sonra yaptıkları evliliklerinden anne tarafından 1 tane, baba tarafından ise 7 tane üvey kardeşi var.
Obama avukatlık diplomasını aldıktan sonra 1992 yılından itibaren 12 yıl süreyle Chicago Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Anayasa hukuku dersleri verdi.

Avukatlık firmalarında çalıştı, çeşitli yardım dernekleri ve vakıflarda görev yaptı.

3 Ekim 1992 tarihinde Michelle Robinson’la evlendi.
Çiftin Sasha ve Malia adını verdikleri iki kızları var.

1996 yılında İllinois’in eyalet senatosuna seçilerek siyasete ilk adımını attı. 1998 ve 2002 yıllarında iki kez tekrar eyalet senatosuna seçildi.
2000 yılında ABD Temsilciler Meclisi’ne girmek için Demokratik Partinin ön seçimlere katıldı ama başarılı olamadı.

10 Şubat 2007 tarihinde 2008 ABD başkanlık seçimlerine Demokratik Parti’den adaylığını koyduğunu açıkladı.

Barack Obama’nın yanısıra Demokratik Parti içindeki başkanlık ön seçimlerine adaylığı koyan toplam 5 siyasetçi bulunuyordu. Ancak 2008’in Ocak ayı boyunca Demokratik Parti içinde Hillary Clinton ve Barack Obama dışındaki bütün adaylar birer birer adaylıktan çekildiklerini ilan ettiler.

Ön seçimler süresince Hillary Clinton Obama’yı sonuna kadar az bir farkla takip ediyordu. Ancak 3 Haziran 2008 tarihinde South Dakota ve Montana eyaletleriyle sonuçlardan sonra Hillary Clinton’un Obama’nın açtığı bu küçük farkı kapatamayacağı anlaşıldı.

Barack Obama Demokratik Parti’nin 2008 ABD başkanlık seçimlerindeki adayı olarak ilan edildi. Böylece Obama ABD tarihinde iki büyük partinin birinden aday gösterilmiş ilk Afrikalı-Amerikalı aday olma özelliğini kazanmış oldu.

Demokrat Partili Illinois Senatörü Barack Obama Amerika’nın 44. Devlet Başkanı seçildi. Obama, oyların yüzde 51’ini kazandı.

Resmi olmayan sonuçlara göre, Obama, kazanmak için gereken en az 338 ikinci seçmenin desteğini bularak Amerika’nın ilk siyah başkanı oldu.

Obama, Chicago’da taraftarlarına yaptığı konuşmada, tarihi olarak nitelediği seçim sonuçlarının Amerika’nın ‘herşeyin mümkün olduğu bir ülke olduğunu kanıtladığını’ söyledi.

Obama Amerikan seçmeninin dünyaya birlik mesajı gönderdiğini ve kendisinin ilk siyah başkan olarak seçilmesinin Amerika’da demokrasinin gücünü ve Amerika’yı kuran liderlerin rüyasının unutulmadığını ortaya koyduğunu belirtti.
Obama, rakibi Senatör John McCain’i de tebrik etti.

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Senatör John McCain de, Washington saatiyle 23:00’de, kendi eyaleti olan Arizona’nın Phoenix kentinde taraftarlarına hitaben bir konuşma yaparak yenilgiyi kabul ettiğini açıkladı.

McCain, Senatör Obama’yı telefonla aradığını ve seçim zaferi dolayısıyla kutladığını bildirdi. McCain, kendisinin de Senatör Obama’nın da ülkelerini sevdiklerini vurguladı ve Obama’nın başarısının Afrika kökenli Amerikalılar için taşıdığı büyük önemin farkında olduğunu söyledi.

John McCain, yeni başkan seçilen Obama’ya, ülkeyi yönetirken elinden gelen desteği sağlayacağını söylediğini de bildirdi.

Obama, seçimin ortada olduğu birçok kilit eyalette rakibi John McCain’i geride bıraktı. Demokrat aday seçimlerde önemli rol oynayan Ohio, Virginia, Florida ve Pennsylvania eyaletlerinde de oyların çoğunluğunu kazandı. Ohio ve Pennyslvania Cumhuriyetçiler’in kazanmayı bekledikleri eyaletler arasındaydı.

Bu yıl, Demokratlar geçen seçimlerde Cumhuriyetçilerin kazandığı Nevada, Colorado, New Mexico, Iowa, Ohio, Virginia ve Florida eyaletlerini de kazandı. Demorkatların, Cumhuriyetçilerin kalesi olarak bilinen Virginia eyaletini kazanması büyük önem taşıyor. Virginia, 44 yıldır Cumhuriyetçi adaylara oy veriyordu.
Barack Obama, seçim kampanyasını umut ve beraberlik ilkelerine dayandırdı, siyasi ve sosyal bölünmüşlüklere son verme çağrılarında bulundu. Obama 8 yıllık Bush yönetimine son verilmesi çağrısıyla seçmenin oyunu istedi.

Barack Obama 20 Ocak’ta yemin ederek göreve başladı.
x

Esselamüaleyküm İslam Dünyası

ABD Başkanı Barack Obama, “ABD ile İslam dünyasının yarış içinde olmasına gerek yok” dedi. Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüştükten sonra Kahire Üniversitesinde yaptığı konuşmayla İslam dünyasına seslenen Obama, ABD ile Müslümanlar arasındaki güvensizlik döngüsünün son bulması gerektiğini söyledi. Obama, Müslümanlarla ABD arasında karşılıklı saygı ve ortak çıkara dayanan yeni bir başlangıç için Kahire’ye geldiğini ifade etti.

HABER

Obama kazandı
Milliyet 6 Kasım 2012

Demokrat Parti’nin adayı Barack Obama ikinci kez ABD başkanlığına seçildi.

ABD seçimleri Barack Obama’nın zaferiyle sonuçlandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Romney’nin 203, Obama’nın 280 delegesi var. Kilit eyaletler Pennsylvania, Michigan, Wisconsin, New Hampshire, Ohio’yı Obama kazandı. ABD’nin 45. başkanını seçecek seçimler sonuçlandı. Obama, 4 yıl daha ABD’yi yönetecek. Resmi olmayan sonuçlara göre, Obama’nın 280, Romney’nin ise 203 delegesi var. Başkan seçilmek için 270 delege gerekiyordu.

KADINLAR YİNE ‘OBAMA’ DEDİ

Obama’nın seçimi kazanmasında yine kadınlar başrölü oynadı. Ayrıca seçim öncesi ABD’nin doğu kıyılarını vuran Sandy Kasırgası da Obama’nın lehine yazılan olumlu bir puan oldu.

KRİTİK EYALETLER OBAMA’NIN

ABD seçimlerinde kilit eyaletler olarak gösterilen Pennsylvania, Michigan, Wisconsin, New Hampshire ve Ohio’yı Demokrat aday Barack Obama kazandı. Diğer bir kilit eyalet olan Florida’da henüz sonuçlar açıklanmadı. Pennsylvania, Connecticut, Massachusetts, Maryland, Delaware, New Jersey, Illinois, Maine, Washington DC, Vermont, Michigan, Wisconsin, New Hampshire, Minnesota, New Mexico, Iowa, Ohio ve Rhode Island eyaletlerini kazanan Barack Obama, ikinci defa seçilerek ABD’nin 45. başkanı oldu.

Romney şimdiye kadar 20 eyaleti kazandı. Kentucky, Indiana, West Virginia, Oklahoma, Arkansas, Tennesse, Alabama, Georgia, Utah, Missouri, Arizona, North Carolina ve South Carolina eyaletlerini alan Romney 203 delegede kaldı.

ZAFER KONUŞMASI CEBİNDE KALDI

ABD Başkanı Barack Obama seçim sonuçlarını izlemek için Chicago’da Cumhuriyetçi aday Mitt Romney ise Boston’daydı.

Romney “zafer konuşma”sını hazırlamıştı. Romney’nin yapamadığı zafer konuşması bin 118 sözcükten oluşuyordu

OBAMA TEŞEKKÜR KONUŞMASI YERİNE TWİTTER MESAJI YAYINLADI

İkinci kez başkan seçilen Barack Obama, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan kendisine destek verenlere teşekkür etti.

22 eyaletin yanı sıra Washington DC’de 274 delege kazanarak seçilen Obama, Chicago’daki evinden Twitter’daki hesabına “Bu sizin sayenizde oldu. Teşekkür ediyorum” diye yazdı.

HABER

ABD ve AB’den ‘Kırım’ yaptırımları
Hürriyet 17 Mart 2014

ABD Başkanı Barack Obama, aralarında Rusya lideri Vladimir Putin’in iki yardımcısı, Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin ve Ukrayna eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in de bulunduğu 11 kişi hakkında, Rusya’nın Kırım’a asker çıkarmasından sorumlu oldukları gerekçesiyle yaptırım kararı aldı. Brüksel’de toplanan Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları da Ukrayna’daki, özellikle de Kırım’daki gelişmeler bağlamında 21 kişiye yaptırım uygulama kararı aldı.

Obama’nın onayladığı yaptırım kararları, söz konusu 11 kişinin ABD’deki mal varlıklarının dondurulmasını ve seyahat yasağını kapsıyor.

ABD’nin hedefindeki 11 isim arasında Putin’in yardımcıları Vladislav Surkov ve Sergey Glazyev’in yanı sıra Kırım’ın Rusya yanlısı Başbakanı Sergey Aksinov ve Kırım Meclisi Başkanı Vladimir Konstatinov; Duma üyeleri Leonid Slutski ve Yelena Mizulina ile Federasyon Konseyi üyeleri Andrey Klişas ve Valentina Matviyenko da bulunuyor.

AB’nin, “topraklarının herhangi bir parçasının müstakbel statüsüyle ilgili girişimler de dahil olmak üzere Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün, egemenliğinin ve bağımsızlığının altını kazıyan ya da tehdit eden eylemlerden sorumlu” gördüğü bireylere karşı aldığı yaptırım kararları da AB ülkelerine seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulmasını içeriyor.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, AB’nin listesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve yakın çevresindeki isimlere yer verilmezken, mevcut listenin gelecek dönemde yaşanabilecek gelişmelere bağlı olarak genişletilebileceği belirtiliyor. Diplomatik kaynaklar, AB’nin üzerinde anlaştığı isimlerin 13’ünün Rusya’dan, sekizinin ise Kırım’dan olduğunu kaydediyor.

AB dışişleri bakanlarının 21 kişiye yönelik Birlik ülkelerine seyahat yasağı getirilmesini ve mal varlıklarının dondurulmasını kapsayan yaptırımının yanı sıra Haziran’da Soçi’de düzenlenecek AB-Rusya Zirvesi’ni de iptal etmeleri öngörülüyordu. Ancak bu yönde adım atılmadı ve bu toplantıya ilişkin karar, 20-21 Mart’ta Brüksel’de yapılacak AB Zirvesi’nde bir araya gelecek devlet ve hükümet başkanlarına bırakıldı.

HABER

Obama Hamas’ı kınadı
21 Temmuz 2014

ABD Başkanı Barack Obama, Hamas’ı İsrail’e yönelik saldırılarından dolayı kınadı. İsrail’in kendisini savunma hakkına yönelik ABD’nin desteğini yineledi.

ABD Başkanı Barak Obama, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptı. Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, iki liderin bu Sabah bir kez daha görüştüğü dile getirildi. Görüşmede İsrail’in sürdürdüğü askeri operasyon ele alındı. Obama, Hamas’ın İsrail’e saldırılarını bir kez daha kınarken, İsrail’in kendini savunma hakkına yönelik desteğini sürdürdü.