Barış Güler

Ülke

Türkiye

İçişleri Eski Bakanı Muammer Güler‘in oğludur. Göz önünde olmayı pek sevmeyen Barış Güler, genç yaşına rağmen 2009 yılından bu yana aktif bir ticaret hayatına sahip görülüyor. 2013 yılı İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre Güler dört ayrı şirkete ortak. Ortak olduğu bir diğer şirket ise 2013 yılında tasfiye sürecine girmiş olarak görülüyor.

Ortaklıklar konusunda oldukça istikrarlı; Ahmet Şafak Kuş ve Demir Süerli dışında kimseyle ortaklık yapmayı tercih etmemiş. Ahmet Şafak Kuş, aynı zamanda Barış Güler’in avukatlığını üstleniyor. Süerli de pek yabancıları değil, Ahmet Şafak Kuş’un kız kardeşi ile evli.

Ahmet Şafak Kuş ile Barış Güler’in geçmişleri eskiye dayanıyor. 2008 yılında Akfırat Belediye Başkanı’nın da yargılandığı arazi yolsuzluğu ve orman yağmasına yönelik operasyon sırasında yine iki isim birlikte anılıyordu. Jandarma istihbaratı tarafından yapılan teknik takip sırasında Barış Güler’in, Kuş’a ait telefon ile görüştüğü belirlenmişti. Çete üyeleri ile ilişkisi olduğu iddia edilen Güler hakkında savcılık kovuşturmaya gerek duymadı. Savcılığın “kararın taraflara tebliğine gerek yoktur” kararı itiraz yolunu da kapattı. Karardan bir ay kadar sonra soruşturmanın yürütüldüğü Tuzla’nın Cumhuriyet Başsavcısı Haluk Kırca, Yargıtay’a seçildi.

Güler’in ortak olduğu şirketlerden 2011 yılında kurulan “BBS Danışmanlık Gayrimenkul ve Eğitim Anonim Şirketi”, üçüncü şahıslar adına gayrimenkul alımı, kiralanması gibi işlemleri de takip ediyor. 17 Aralık 2013 günü yapılan yolsuzluk soruşturması kapsamına alınan ilişkiler arasında Barış Güler ile Reza Zarrab arasında imzalanan 720 bin dolarlık “danışmanlık anlaşması” da bulunuyor.

Güler’in danışmanlık yaşamı 2009 yılında kurulan BBS Turizm Eğitim Danışmanlık Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile başlıyor. Ancak danışmanlık konusu oldukça farklı; o dönemde yiyecek ve içecek konusunda faaliyet yürütüyor. Şirket ortağı ise İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümü mezunu Salih Barış Kıranta. Şirket daha sonra Ahmet Şafak Kuş ve Demir Süerli’ye devredilmiş. Güler’in Kıranta ile bir diğer ortaklığı ise Zeugma Reklamcılık Organizasyon Teknolojik Ürünler ve Tıbbi Cihaz İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nde yaşanmış. Bu şirket de Ahmet Şafak Kuş ve Demir Süerli’ye devredilmiş, daha sonra tasfiye işlemi başlatılmış.

Kıranta, ticaret hayatına son vermesinin ardından kendisine bürokrasi içerisinde yer buldu. 29 Temmuz 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan “Açık bulunan 1’inci derece kadrolu ve + 3600 ek göstergeli Bakanlık Müşavirliğine, Salih Barış Kıranta‘nın atanması, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 59 ve 60’ıncı maddeleri ile 2451 sayılı Kanunun 2’nci maddesi gereğince uygun görülmüştür” kararı doğrultusunda, İçişleri Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın imzası ile İçişleri Bakanı Başdanışmanlığı görevine atandı.

Barış Güler 17 Aralık 2013 günü yapılan yolsuzluk soruşturması kapsamında gözlatına alınmasının ardından nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. Babası Muammer Güler olaydan bir hafta sonra 25 Aralık 2013 günü bakanlık görevinden istifa etti.

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında tutuklu bulunan bakan çocukları Kaan Çağlayan, Barış Güler ile iş adamı Rıza Sarraf dahil 5 kişi 28 Aralık 2014 tarihinde tahliye edildi. Son tahliyelerle birlikte soruşturma kapsamında tutuklu kalmadı.