Bedri Baykam

ressam

1957 yılında Ankara’da doğdu. CHP milletvekili Dr. Suphi Baykam ve Yüksek Mimar Mühendis Mutahhar Baykam’ın ikinci çocuğu. İki yaşında resim yapmaya başladı. Altı yaşında Ankara, Bern ve Cenevre’de ilk eserlerini sergiledi. Harika çocuk olarak tanımlandığı 1960’lı yıllarda Avrupa ve Amerika’nın birçok sanat merkezinde sergiler açtı. İstanbul Fransız Lisesi’ne devam etti. 1975-80 arasında Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde işletme ve ekonomi, L’Actorat okulunda aktörlük tahsili yaptı. 1980 yılında Amerika’ya taşındı. 1984’e kadar California College of Arts and Crafts’de resim ve sinema eğitimi gördü. Yeni Dışavurumculuk akımının öncülerinden biri oldu. 1987 yılına kadar Amerika’da kaldı. 1987 yılında İstanbul’a döndü.

Yarısı uluslararası olmak üzere 113 kişisel sergi açtı. Sayısız grup sergisine katıldı. Bir çok kısa metrajlı film/ video çekti. Kısa ve uzun metrajlı filmlerde aktörlük yaptı.

Yayınlanmış, yarısı siyasi 23 kitabı var.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyesi.

Aynı zamanda UNESCO’ya bağlı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nin kurucularından. Bu örgütün Türkiye Ulusal Komitesi Başkanı.

1995 yılı CHP Kurultayı’nda, CHP Parti Meclisi Üyeliği’ ne seçildi. Bu göreve üç sene devam etti. 2003 yılında CHP Genel Başkan Adayı oldu.

Cumhuriyet Gazetesi’nde “Yakamoz” adlı köşesinde siyasi ve diğer sanat dergileri için de sanatsal makaleler yazıyor. 1998 yılında Piramid Film Prodüksiyon Yapımcılık ve Yayıncılık şirketini kurdu. 2006 yılında İstanbul Taksim’de “Piramid Sanat Merkezi”ni hayata geçirdi.

Baykam’a bıçaklı saldırı

Resam Bedri Baykam , İstanbul’da bıçaklı saldırıya uğradı. Saldırı, Baykam’ın Kars’ta yıkılacak ‘ucube’ heykel protestosundan sonra yapıldı.
18 Nisan 2011