Bekir Batu

Unvan

Gazeteci

Doğum Tarihi

1978

Şehir

Antalya

Ülke

Türkiye

1978 yılında Antalya’da doğdu. İlk öğretimi ve liseyi Antalya’da tamamladı. 18 yaşına kadar Antalya’da yaşadı.

1996 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünü kazanarak İstanbul’a geldi. Fatih Altaylı, Güngör Uras, Abbas Güçlü, Eren Güvener, Mete Akyol gibi pek çok ünlü gazeteciden dersler aldı. Üniversite yıllarında bir grup arkadaşıyla Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya Kulübünü kurdu. Kulübün Başkan Yardımcılığını yaptı. Üniversitedeki pek çok etkinliği organize etti. Üniversiyeti 70 not ortalamasıyla bitirdi.

Üniversite 2. sınıfta okurken Milliyet Gazetesi’nde gazeteciliğe başladı. Mesleğe tam 20 yaşında başladı ve doğum gününde iş başı yaptı. 1 yıl Milliyet’te Yazıişleri’ne bağlı olarak çalıştı. Milliyet’ten sonra 1999 yılında da Sabah Gazetesi’nde göreve başladı. Sabah Gazetesi’nde siyaset, politika, yaşam,magazin, sağlık, ekonomi gibi hemen hemen tüm konularda binlerce habere imza attı.

Sabah Haber Ajansı ve Merkez Haber Ajansı’nda çalıştı. İstanbul Valiliği Muhabirliği, Merkez muhabirliği, Sarıyer ilçe muhabirliği, adliye muhabirliği yaptı. Yazdığı haberler Sabah Gazetesi’nin yanısıra Günaydın ve Takvim gazetelerinde de yayınlandı.

Doğa Savaşçıları Örgütü’nün düzenlediği yarışmada Sabah’taki “Karadeniz’de yunus katliamı” başlıklı haberiyle 2002 yılının en iyi çevre haberi ödülünü kazandı.

Levent’teki HSBC binasına yapılan bombalı saldırıyı sıcağı sıcağına görüntüleyen ve duyuran ilk gazeteci oldu. Yazdığı pek çok yolsuzluk haberleri gazetelere manşet oldu. 40’dan fazla özel haberi Sabah Gazetesi’nde manşet oldu.

Batu, Sarıyer Muhabirliği yaptığı sırada Emirgan Muhtarı Baki Kızgınkaya ile birlikte başlattığı imza kampanyası sonucunda boğazdaki bir caddeye (Baltalimanı’dan, Emirgan’a ve İstinye’ye kadar uzanan cadde) Sakıp Sabancı Caddesi isminin verilmesini sağladı.

Batu, Vatan Gazetesi’nin kuruluş aşamasında kendisine yapılan teklifleri reddederek Sabah Gazetesi’nde kalmayı tercih etti. Batu 6 yıllık SABAH tecrübesinden sonra artık yeterli birikime sahip olduğunu düşününce görevinden istifa etti. Sabah’taki muhabirlik görevinden istifa eden Batu, kendi işini kurdu.

Batu kendi ismini taşıyan Batu Yayıncılık’ı kurdu. Batu önce Haber34 Gazetesi’ni kurdu. Bir süre sonra da SARIYER Gazetesi’ni kurdu. 56 sayfalık Sarıyer Gazetesi Türkiye’nin en çok sayfalı yerel gazetesi oldu. 10.000 adet basılan ve tüm ilçeye ücretsiz dağıtılan Sarıyer Gazetesi 2005 yılından beri yayın hayatını sürdürüyor.

Batu ayrıca city life adında İstanbul dergisi çıkardı. Magazin ve yaşam ağırlıklı dergide pek çok ünlü isimle yapılan röportajlara ve çarpıcı haberlere imza atılıyor. city life, İstanbul’un sosyetik semtlerindeki (Nişantaşı, Etiler, Ulus, Bebek, Ortaköy, Bağdat Caddesi, Moda, Suadiye, Fenerbahçe, Zekeriyaköy, Yeniköy, Tarabya, Yeniköy, İstanbul Caddesi, Ataşehir…) lüks mekanlara ücretsiz dağıtılıyor.

Derginin yazar kadrosunda Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Prof. Dr. Ahmet Ercan, Prof. Dr. Arif Verimli gibi ünlü isimler de var. Tamamen tecrübeli gazetecilerin çalıştığı city life’da yayınlanan kimi haberler zaman zaman ulusal basına da malzeme oluyor. Kadıköy ve Sarıyer’de ofis açan Batu, aynı zamanda hem Sarıyer Gazetesi’nin hem de city life’nin imtiyaz sahipliği ile genel yayın yönetmenliğini yapıyor.