Bekir Sıtkı Erdoğan

Unvan

Şair

Doğum Tarihi

8 Aralık 1926

Ölüm Tarihi

24 Ağustos 2014

Şehir

Karaman

Ülke

Türkiye

Burç

Yay

Bekir Sıtkı Erdoğan, 8 Aralık 1926 yılında Karaman’da doğmuştur. Sırası ile Gazi İlkokulu, Kuleli Askeri Lisesi, Kara Harp Okulu’ndan mezun olmuştur. Kuleli Askeri Lisesi’nde okurken şair Ümit Yaşar Oğuzcan ile sınıf arkaşlığı yapmış, sonrasında ise çeşitli şehirlerde kıta subaylığı yapmıştır.

Ankara’da görevli olduğu yıllarda Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’ne devam etmiştir. Mezun olduktan sonra albay rütbesi ile İstanbul Heybeliada Deniz Lisesi’nde edebiyat öğretmenliğine başlamıştır.

Deniz Harp Okulu, Deniz Lisesi, Deniz Astsubay Okulu, Kadıköy Özel Marmara Koleji ve Moran Lisesi’nde Türkçe-Edebiyat öğretmenliği yapmıştır ve 1979 yılında emekli olmuştur. Emekli olduktan sonra meslek hayatına devam etmiştir ve Özel Alman Lisesi’nde ise 12 yıl öğretmenlik yapmıştır.

Şiirlerinin büyük bir bölümünü aruz ve hece ölçüsü ile yazmıştır. Serbest vezinle de şiirler yazan ve birçok şiirinde Nihâî mahlasını kullanan Bekir Sıtkı Erdoğan’ın şiirleri Çınaraltı, Şadırvan, İstanbul, Türk Yurdu, Kubbealtı Akademi Mecmuası, Hisar, Çağrı, Türk Yurdu, Yüzakı, Milli Kültür ve Türk Edebiyatı dergilerinde yayınlanmıştır. Kışlada Bahar, Binbirinci Gece, Ellinci yıl marşı gibi bazı şiirleri ise ünlü bestekarlar tarafından bestelenmiştir. Halk tarafından yoğun bir ilgi görmüş, beğenilmiştir.

Bekir Sıtkı Erdoğan, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nde dört gün komada kalmış, 24 Ağustos 2014 yılında ise vefat etmiştir.

 

Şiir Kitapları :
Bir Yağmur Başladı (1949-1957)
Dostlar Başına (1965)
Kışlada Bahar (1970)
Binbirinci Gece

Ödülleri :
1973 – Cumhuriyet’in 50. Yılı Şiir Yarışması (Ellinci Yıl Marşı)