Berkin Elvan

Doğum Tarihi

5 Ocak 1999

Ölüm Tarihi

11 Mart 2014

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

Burç

Oğlak

Berkin Elvan, 5 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’da doğdu. Anne Gülsüm Elvan, babası Sami Elvan’dır. Baba Sami Elvan, Tokat-Kızıldere doğumlu. Babası simitçiydi, kışın İstanbul’a çalışmaya gelir, yazın köye dönerdi. 1982’de o da babasıyla birlikte geldi, geliş o geliş… Önce baba mesleği, sonra tekstil atölyelerinde işçilik. Anne Gülsüm Elvan, Dersimli.

Gülsüm-Sami Elvan çiftinin iki kızları vardı: Özge ve Gamze. Üç numara olacak bebeğin cinsiyetini bilmiyorlardı, isim de kararlaştırmamışlardı. Doğumdan bir gün önce Sami Elvan’ın eniştesi geldi, “Seni rüyamda gördüm Gülsüm” dedi, “Bir oğlun olacak, adını da Berkin koyacaksın”. Anlamının güçlü, sağlam olduğunu sonradan öğrendiler.

Berkin, Mahmut Şevket Paşa Spor Kulübü’nde top koşturuyordu, fena oyuncu da değildi. Karateye meraklıydı bir de. Yazın başında yüzmeye karar vermişti, üstelik eve çok yakın olan Cemal Kamacı Spor Salonu’ndaki havuza kayıt da olmuştu. Gitmeye fırsatı olmadı.  Futbolcu olamazsa da denizci… En son öyle söylemişti annesine.

2013 yılında İstanbul Okmeydanı’nda gerçekleşen Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeği ile başından vurulan Berkin Elvan 11 Mart 2014 tarihinde vefat etti.

Berkin Elvan’ın hayatını kaybettiği haberi ailenin Twitter hesabından: ‘Halkımıza: Saat 07:00 Berkin Elvan’ı evladımızı kaybettik. Başımız sağolsun.’ notuyla duyuruldu.

berkin-elvan-twit

Okmeydanı eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 269 gün komada kalan Berkin, bu süreçte 45 kilodan 16 kiloya düşmüş, 8 Mart’ta kalbi durmuş ve 20 dakika çalıştırılamamıştı.

12 Mart 2014 günü Okmeydanı’ndaki Cemevi’nde düzenlenen ve on binlere kişinin katıldığı törenin ardından Berkin Elvan’ın cenazesi vurulduğu noktaya götürüldü. Buradaki törenin ardından omuzlara alınan cenaze büyük bir kortej eşliğinde Feriköy Mezarlığı’na götürüldü.

Cumhurbaşkanı Gül, Berkin Elvan’ın hayatını kaybetmesi üzerine çıkan gerginlikle ilgili, ‘‘Bugün sabah görünce televizyonlardan haberi üzüldüm gerçekten. Olay meydana geldiğinde 14 yaşında bir çocuğumuzdu. Bugün hayatını kaybettiğini öğrendim. Bütün ailesine başsağlığı diliyorum. Acılarını paylaşıyorum. Bugün yeni bir olay yaşanmaması için herkesin dikkatli olması gerektiğini, yeni acıların yaşanmasına fırsat verilmemesinin altını bir kez daha çizmek isterim.’’ şeklinde konuştu. Gül, dün, gösterilmesi gereken hassasiyeti İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile paylaştığını ifade etti.”