Bernard Roger Tapie

Unvan

Dolandırıcı

Doğum Tarihi

26 Ocak 1943

Ülke

Fransa

Burç

Kova

Aniden yükselen Fransız girişimci, ucuza kapattığı ve verimli hale getirerek yüksek kârla sattığı iflas etmiş firmalar sayesinde büyük bir servet kazandı. Olympique Marseille Futbol Kulübü’nün başkanı olan Tapie, büyük umutlar beslediği politik kariyerini birkaç skandaldan sonra unutmak zorunda kaldı.

İspanyol göçmeni bir kalorifer montörünün oğlu olarak Paris’te dünyaya geldi. Çocukluğunu geçirdiği Paris’in banliyösü Le Bourget’de ailesinin kısıtlı bütçesine katkıda bulunmak için okul saatinden sonra, aralarında kömür hamallığı da bulunan rastgele işlerde çalıştı. Tapie, o zamandan beri mesleki başarı sayesinde, parasal ve sosyal yönden sınıf atlamaya kararlıydı. 60’lı yılların başında şarkıcılıkta başarı gösteremeyince, 17 yaşındayken başladığı mühendislik eğitimini Paris’te tamamlayarak 1968’de diploma aldı.

Askerlik görevini tamamladıktan sonra Tapie, 1969’dan itibaren kendisine çeşitli endüstriyel danışmanlık şirketlerinde bir isim yaptı. 1977’de Duverger kağıt fabrikasını satın aldığında, henüz 34 yaşındayken firma patronu oldu. Bunu izleyen zamanda iflas etmiş şirketleri satın alıp temelden rasyonelleştirerek ve ardından yüksek kârla satarak bu işin ustası oldu. Bunu yaparken özellikle borçların geri ödenmesi konusunda çok cömert davranan Fransız iflas yasasının uygun kurallarından yararlandı.

36 yaşında kurduğu Groupe Bernard Tapie’nin çatısı altında şirketlerini ve katılımlarını topladı. Başarılı genç girişimci kendisini belirli bir alanda sınırlamadı. Moda sektörü olduğu kadar spor malzemesi üretimi ve duyarlı ölçü aletleri konusu da ilgi alanları içindeydi. Kitle iletişim araçlarından kendisini tanıtmak için geniş ölçüde yararlanmayı bilen becerikli işadamı, BT Communication adlı reklam danışmanlık firmasıyla Fransız TF-1 televizyon kanalına düşük bir hisseyle ortak oldu.

Sayfalar: 1 2