Beyhan Budak

Unvan

Psikolog

Beyhan Budak’ın ifadeleriyle; “İlköğretim ve lise eğitimimi Ankara’da aldım. İnsana dair olan herşeyin inanılmaz bir şekilde beni kendine çekmesiyle birlikte üniversite tercihlerimin hepsi psikolojiden yana oldu ve ilk tercihim olan İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünü kazandım.

İstanbul’un bilim, kültür ve sanat konusundaki sınırsız imkanlarını sonuna kadar kullandım. Birçok insanla tanıştım, birçok dernekle sosyal projelerde yer aldım. Mesleki olsun meslek dışı olsun birçok panele, seminere ve eğitime katıldım. Dershanede, kreşlerde, rehabilitasyon merkezinde, hastanelerde stajlar yaptım.

İstanbul’da geçen dolu dolu 4 yılın ardından tekrar Ankara’ya döndüm. Mezun olduktan bir hafta sonra bir özel eğitim merkezinde işe başladım. Burada bir süre çocuklarla ve aileleriyle çalıştıktan sonra Tedaş Genel Müdürlüğü’nde çalışmaya başladım. Fakat yapmak istediğim işin bu olmadığına karar vererek Tedaş’tan istifa edip Sağlık Bakanlığı’nda Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Eğitim Araştırma Hastanesinde uzun yıllar çalıştıktan sonra özel sektöre geçiş yaptım.

Lisans eğitimimden sonra Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (2011) ve Klinik Psikoloji (2016) alanlarında yüksek lisans yaptım.

Birçok tv ve radyo programında yer aldım, çizgi film senaryolarına danışmanlık yaptım, fabrikalarda çalışan destek hizmeti verdim.

2018 yılında Antalya’da TedX Kaleiçi etkinliğinde “O Satın Aldığın Şey Mutluluk Değil!” ve 2019 yılında Tedx İzmir’de “İnsan Nasıl Değişir, Nasıl Değişmez?” başlıklı konuşmaları yaptım.

Youtube kanalımda her hafta popüler psikoloji ve kişisel gelişim konularında videolar yayınlıyorum. Bugüne kadar videolarım yaklaşık 2 milyon kişinin abone olduğu kanalımda, 150 milyon kez izlendi. Yayınlanmış üç kitabım var. 2019 yılında Kendine İyi Davran Güzel İnsan, 2020 yılında Senin Suçun Değil-Geçmişin Yüklerinden Kurtulma Rehberi ve 2021 sonunda Mutluluğu Kaybettiğin Yerde Arama isimli kitaplarım yayınlandı.

Videolarımın ses kayıtlarını ve kendine yardım konularında bazı önerileri podcast olarak yayınlıyorum. 2020 yılında podcast kanalım, Spotify tarafından Türkiye’nin en çok dinlenen podcast kanalı olarak açıklandı. YouTube kanalımı şu anda 2 milyon 200 binden fazla insan takip ediyor ve videolarım bugüne kadar yaklaşık 200 milyon kez izlendi.

Vakit buldukça YouTube üzerinde yayınladığım videolar haricinde, söyleşi ve gezi serileri yapmaya çalışıyorum. Ustalarla söyleşi serisi kapsamında rahmetli Doğan Cüceloğlu, İlber Ortaylı, Acar Baltaş gibi duayen isimlerle videolar çektim. İlk adımını Güney Kore ile attığım ve gittiğim ülkenin özelliklerini, kültürel yapısını bir psikolog gözüyle anlattığım bir seriye başladım.

Türk Psikologlar Derneği üyesiyim. Evliyim ve iki çocuğum var.”