Bilgehan Çetiner

Doğum Tarihi

1975

Şehir

Yozgat

Bilgehan Çetiner 1975 yılında Yozgat’ta doğdu.

İlk ve ortaöğrenimini Yozgat’ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 1993 yılında başladığı lisans eğitimini 1997 yılında tamamladı.

Avukatlık stajının ardından, kuruluşunda yer aldığı Türk Patent Enstitüsünde iki yıl marka uzman yardımcısı olarak görev yaptı. Daha sonra 1416 sayılı Kanun uyarınca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen yurtdışı lisansüstü öğrenim bursunu kazanarak, İstanbul Üniversitesi adına Almanya’da Heidelberg Üniversitesi’nde Borçlar Hukuku alanında yüksek lisans ve doktora yaptı.

2006 yılında Türkiye’ye döndüğünde ilk olarak MSB İnşaat Emlak ve NATO Enfrastrüktür Dairesi Başkanlığı’nda (Eskişehir) Avukat olarak askerlik hizmetini yerine getirdi. Bunu müteakip atandığı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 2009 yılında yardımcı doçent, 2012 yılında doçent ve 2017 yılında ise profesör oldu. Halen aynı fakültede Medeni Hukuk Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda 2019 yılında açılan İstanbul/Hamburg Hukuk Ortak Lisans Programının başkanlığını da yürütmektedir.

Leiden Üniversitesi (Hollanda), Köln Üniversitesi, Hamburg Üniversitesi ve Heidelberg Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi ve araştırmacı olarak bulundu. Bir tanesi Almanya’da olmak üzere yayımlanmış üç kitabı, dört kitapta bölüm yazarlığı, 19 bilimsel makalesi, yurtiçi ve yurtdışında yayımlanmış tebliğleri bulunmaktadır.

Evli ve biri kız diğeri erkek iki çocuk babası olan Çetiner, çok iyi derecede Almanca ve İngilizce bilmektedir.

9 Mart 2020 tarihinde Ali Babacan öncülüğünde kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi‘nin kurucuları arasında yer aldı.