Borislav Paravaç

Unvan

Diplomat

Doğum Tarihi

18 Şubat 1943

Ülke

Bosna Hersek

Borislav Paravaç’in, Mirko Saraviç’in istifasıyla boşalan yere gelerek Bosna Hersek Üçlü Cumhurbaşkanlığı’nın üyesi olması, 10 Nisan 2003 tarihinde onaylandi. Ülkenin Sırp kesimini temsil eden Paravaç, Cumhurbaşkanlığı’nda dönüşümlü başkanlık görevini de üstlenerek, Saroviç’in yerini aldı.

18 Şubat 1943’te Kostayniçe’de doğan Paravaç, 1966 yılında Zagrep Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nden mezun oldu. 1990 yılına kadar sanayi ve ticaret işletmelerinde çeşitli üst düzey görevlerde bulunan Paravac, daha sonra Doboj Belediye Başkanı olarak hizmet verdi. Paravaç, 1996-2002 yılları arasında, Sırp Cumhuriyeti Parlamentosu üyesi olarak görev yaptı. 5 Ekim 2002 yılında yapılan genel seçimlerin ardından Paravac, Bosna-Hersek Parlamentosu Temsilciler Meclisi üyesi ve birinci başkan vekili oldu.

Saroviç, Nisan 2003’te bir silah ihracat olayı nedeniyle istifa edince, Sırp Demokrat Partisi, cumhurbaşkanlığı için, onun yerine Paravaç’ı aday gösterdi. Yeminli mali müşavir ve mali mufettis olan Paravaç, ekonomik reformlara en büyük önceliği vereceğini soyledi.

Paravaç, evli ve iki çocuk sahibidir.