Bülent Fidan

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

İşletme (reklam ve pazarlama) ve iletişim sanatları alanlarında lisans ve yüksek lisans eğitimlerinin ardından, reklam sektöründe reklam yazarı ve ardından da yaratıcı yönetmen olarak çalıştı. Önemli tasarımcılarından uzun dönem tasarım dersleri aldı. Tasarımcı olarak da pek çok ürün ortaya koydu. Aynı zamanda karikatürist olan Bülent Fidan 11 kişisel sergi açtı, yurtiçi ve yurtdışında 40’tan fazla karma sergide yer aldı; yine yurtiçi ve yurtdışında pek çok ödül kazandı. 2005 yılında Avrupa Mizah Akademisi’nin “Tüm dünyada 20. yüzyılın en başarılı 100 grafik mizahçısı” arasına seçildi ve eserleri İspanya Mizah Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Karikatürlerinden oluşan T-Shirt tasarımları www.ateliercreart.com‘da sergilenmektedir.

1996 – 2003 yılları arasında, üniversitede uzun süre göstergebilim, reklam yazarlığı ve marka konularında dersler verdi. 2000 – 2012 arası Reklam Yaratıcıları Derneği Yönetim Kurulları’nda 3 dönem Başkan, 2 dönem Genel Sekreter olarak yer aldı. 2004 – 2007 yılları arasında “Türkiye’de Tasarım kimliği ve Türk Kimliği” üzerine 8 ilde seminerler verdi. Reklam Yaratıcıları Derneği, Karikatürcüler Derneği, Marmara Ü. İİBF Mezunları Derneği üyesi, Türkiye Hayvan Hakları Platformu Kurucusu, Çevre ve Sokak Hayvanları Derneği destekçisi.

1991 yılında başladığı reklamcılık yaşantısında 2005 yılından sonra Safari “Marka İletişimi Ajansı”nda kurucu üye ve Yaratıcı Grup Başkanı olarak görev yaptı. 2010 yılından itibaren Suit “Yaratıcı Marka Çözümleri” ajansında yaratıcı yönetmen ve marka danışmanı, Beyaz Gemi Sosyal Proje Ajansı’nda iletişim bölümü başkanı olarak çalışmaya devam ediyor.

Marka yönetimi dergisi The Brand Age, Reklam Yaratıcıları Derneği yayını olan Ara Sıra ve sektörün tek tasarım dergisi olan Grafik Tasarım dergisinin Genel Yayın Yönetmenliklerini sürdürüyor.  Reklam Yaratıcıları Derneği’nde başladığı Türkçe çalışmalarına, “Dlinizden Utanmayın” ve ”Dilin Kemiği Yok, Kuralı Var” kampanyalarıyla derneğin Türkçe Çalışma Kurulu’nda devam ediyor.