Burak Can Karamanoğlu

Doğum Tarihi

1992

Ölüm Tarihi

12 Mart 2014

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

Burak Can Karamanoğlu, 1992 yılında İstanbul’da doğdu. Giresun Alucra ilçesinden Karamanoğlu ailesinin 5 çocuğundan biriydi. Babası Halil Karamanoğlu, annesi ise Huriye Karamanoğludur.

12 Mart 2014 günü saat 22.00 sıralarında Okmeydanı sakini oldukları belirtilen bir grup, Fatih Sultan Mehmet Caddesi’nde toplanarak tekbir getirmeye başladı. Gruptakilerden bazılarının ellerinde sopa olduğu görüldü.

Bu grup ile, Okmeydanı’nda Berkin Elvan ailesinin evinin çevresinde bekleyen başka bir grup karşı karşıya geldi. Kavga esnasında silah sesleri de duyuldu. Olayda 3 kişi yaralandı. Yaralılardan ikisi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, biri de Kasımpaşa’daki Deniz Hastanesi’ne kaldırıldı. Başından yaralanan ve Deniz Hastanesi’nde tedavi altına alınan Burak Can Karamanoğlu kurtarılamadı.

Aynı silahlı saldırıda 1983 doğumlu Hüseyin Taşbaşı el ayasından, Ramazan Gün ise karın boşluğundan yaralanmış, yaralıların hayati tehlikeleri yoktu.

Burak Can Karamanoğlu, 3 ay önce askerden gelmişti ve bir lokantada çalışıyordu. Burak Can Karamanoğlu’nun silahla vurulduğu belirlendi. Ailesi oğullarının cenazesini Adli Tıp Kurumu’ndan aldıktan sonra evinin olduğu yere getirilecek ve oradan memleketi Giresun’a götürüldü.

Burakcan Karamanoğlu’nun cenazesi, 14 Mart 2014 günü memleketi Giresun’un Alucra ilçesinde şehitlikte toprağa verildi.

İstanbul’dan getirilen Burakcan Karamanoğlu’nun Türk bayrağına sarılı tabutu, Şebinkarahisar ilçesinden çok sayıda aracın katıldığı konvoyla Alucra’ya getirildi. Sokaklarına Türk bayrakları ve Burakcan’ın fotoğrafları asılan ilçede Karamanoğlu ailesinin evinin önüne konulan tabutun çevresinde toplanan yakınları ve vatandaşlar gözyaşı döktü.

Baba Halil Karamanoğlu, cenaze namazı öncesinde açıklamalarda bulundu, kaybettiği oğlunun çok iyi bir insan olduğunu belirterek, “İnsan gibi insandı. Annesi, ‘Oğlum çıkma, dışarıda olaylar var’ demiş, ‘Gitmeyeceğim, yakından izlerim’ diye cevap vermiş. Arkadaşlarıyla olayın olduğu yere doğru gitmişler. Sonra bunlar yaşandı. Takdiri ilahi. Çekeceğimiz ceza varmış. Benim yüreğim yandı başkalarının yanmasın. Tek vatan, tek milletiz. Türkiye’nin başka bir sahibi yok” dedi.

Burakcan’ın Türk bayrağına sarılı tabutu Ulu Cami’ye götürüldü. Giresun Müftüsü Muhittin Oral’ın kıldırdığı cenaze namazına Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Ak Parti Milletvekilleri Mehmet Geldi ile Adem Tatlı, Giresun Valisi Hasan Karahan, Emniyet Müdürü Hikmet Bulak, Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan, CHP Giresun İl Başkanı Eşref Karaibrahim, İlçe Kaymakamı Hacı Aslan Uzun ve Belediye Başkanı Hasan Yağcıoğlu ile yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Tören sırasında “Bıraktın gittin bizi” diye ağlayan anne Huriye Karamanoğlu’nun güçlükle ayakta durduğu gözlendi. Cenaze, Cuma namazı sonrasında kılınan namazın ardından yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta bulunan Alucra Şehitliği’ne yürüyerek giden kalabalığın, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganları eşliğinde götürülerek toprağa verildi. Aylin Kotil’in de sürekli olarak anne Karamanoğlu’nun yanında durarak destek olmaya çalıştığı gözlendi.

Bir terör örgütü cinayeti üstlendi.