Daron Acemoğlu

Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

3 Eylül 1967

Şehir

İstanbul

Burç

Başak basak

Kamer Daron Acemoğlu 3 Eylül 1967 tarihinde İstanbul’da doğdu.

İlköğrenimini İstanbul Kadıköy’deki Aramyan Uncuyan Ermeni İlkokulu’nda, ortaöğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı (1986). İngiltere’de York Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi (1989). Yüksek lisans derecesini London School of Economics (LSE) Matematiksel Ekonomi ve Ekonometri Bölümü’nden (1990), doktora derecesini de aynı üniversitenin Ekonomi Bölümü’nden (1992) aldı. 1993 yılında akademik kariyerini sürdürmek üzere ABD’ye giderek Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne (MIT) girdi. Bu tarihten sonra bilimsel çalışmalarına MIT bünyesinde devam eden Acemoğlu 2000 yılında profesör oldu. Halen MIT Ekonomi Bölümü’nde Elizabeth ve James Killian profesörü olarak görev yapmaktadır.

Acemoğlu’nun ilgi alanına giren başlıca konular politik ekonomi, ekonomik kalkınma, ekonomik büyüme, ekonomi kuramı, teknoloji, gelir ve ücret eşitsizliği, insan sermayesi ve eğitim, çalışma ekonomisi ve ağ ekonomisidir. Uluslararası hakemli ekonomi dergilerinde yayımlanmış pek çok makalesi ve derleme kitaplarda yer alan birçok yazısı bulunmaktadır. Britanyalı siyaset bilimci James A. Robinson’la birlikte yazdığı Economic Origins of Dictatorship and Democracy (Diktatörlük ve Demokrasinin Ekonomik Kökenleri) 2006’da, New York Times gazetesinin çok satan kitaplar listesine de giren Why Nations Fail: Origins of Power, Poverty and Prosperity (Ulusların Düşüşü: Güç, Refah ve Yoksulluğun Kökenleri) 2012 yılında yayımlanmıştır. Çok sayıda ödüle layık görülen bu eserlerin yanı sıra Introduction to Modern Economic Growth (2009) ile Economics (David Laibson ve John List’le birlikte, 2014; Makroekonomi ve Mikroekonomi) kitaplarının da yazarıdır.

Kamer Daron Acemoğlu’nun aldığı çok sayıda ödül arasında Chicago Üniversitesi T. W. Schultz Ödülü (2004), Amerikan Çalışma Ekonomisi Derneği Sherwin Rosen Ödülü (2004), Amerikan Ekonomi Derneği John Bates Clark Madalyası (2005), Türkiye Bilimler Akademisi Bilim Ödülü (2006), Rajk László İleri Çalışmalar Okulu John von Neumann Ödülü (2007), Galatasaray Ödülü (2012), Northwestern Üniversitesi Erwin Plein Nemmers Ekonomi Ödülü (2012), Kadir Has Üstün Başarı Ödülü (2013), TC Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü (sosyal bilimler dalında, 2013) ve BBVA Vakfı Bilginin Sınırları Ödülü (2016) sayılabilir. Acemoğlu Utrecht, Bilkent, Bath, Boğaziçi ve Atina üniversiteleri ile Paris’teki École Normale Supérieure tarafından fahri doktor unvanıyla da ödüllendirilmiştir.

2017 yılında “makroekonomik büyüme ve kalkınma, çalışma ekonomisi ve politik ekonomi konularında çığır açan katkıları” nedeniyle Koç Üniversitesi tarafından verilen Rahmi M. Koç Bilim Madalyası’na layık görülmüştür.

Kamer Daron Acemoğlu Prof. Dr. Asuman Özdağlar ile evlidir.