Davide Franco

Doğum Tarihi

1928

Ölüm Tarihi

17 Mart 2014

Şehir

İzmir

Ülke

Türkiye

Davide Franco, 1928 yılında İzmir’de doğdu. Gençlik yıllarında yelken sporuyla ilgilendi. Yelken sporunda Türkiye şampiyonlukları bulunan Davide Franco, 1949 yılından bu yana kuru meyve sektöründe faaliyet gösteriyor.

Franco, 1952 yılında kendi firmasını kurdu. Franco Meyve İhracat ve Ticaret A.Ş. firması kuru incir, kuru kayısı, kuru domates ihracatı gerçekleştiriyor.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nde uzun yıllar Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Franco, yarış atı yetiştiriciliğini hobi olarak yapıyordu ve Türkiye Jokey Kulübü asil üyesiydi.

Franko Meyve İhracat ve Ticaret A.Ş.’yi Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu’nda halen Damadı Rafael Çikurel temsil ediyor.

Davide Franco, Ege İhracatçı Birlikleri’nin 70. Kuruluş yıldönümü kitabında 1947 yılında Paris’te konfeksiyon sektörüne girerek iş hayatına atıldığını, 1949 yılında babasının çağırması üzerine Türkiye’ye döndüğünü ve aile işi olan incirciliğe girdiğini anlatıyor.

Davide Franco, 17 Mart 2014 günü vefat etti.

Türk kuru meyve sektörünün duayen isimlerinden birini kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını kaydeden Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öz, Davide Franco’nun sektöre hizmetlerinin unutulmayacağını söyledi.