Devrim Yakut

Doğum Tarihi

27 Mayıs 1968

Şehir

Ankara

Burç

İkizler

27 Mayıs 1968 Ankara doğumlu olan Seher Devrim Yakut, 52 yaşında, ikizler burcu, kız kardeşi var ve evli.

Lisede fen bölümünde okuyan Devrim Yakut, bir dönem terzilik de yaptı.

1992 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümünden mezun olan Devrim Yakut, 1994 yılında Adana Devlet Tiyatrosu kadrosuna oyuncu olarak katılıp 2003 yılına kadar burada aktif olarak görev yaptı.

Kuruculuğunda bulunduğu Adana Tiyatro Atölyesinde oyunculuğun yanı sıra yapımcı ve eğitmen olarak da görev aldı.

2003 yılında Ankara Devlet Tiyatrosuna atanan usta isim, 2005 yılından bu yana Temel oyunculuk dersleri vermektedir. 2007’de Ankara Devlet Tiyatrosu müdür yardımcılığı, 2007-2008 yıllarında Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü görevini yürüttü.

Bir dönem Bahçeşehir Üniversitesi’nde Yüksek Lisans programında ve Das Das Akademi’de de oyunculuk dersleri veren Devrim Yakut, .2016 yılında Devlet Tiyatrolarından emekli oldu. Oyunculuğun yanında 2021 yılında ilk hikaye kitabı olan Aklımın Aynalı Çarşısını yayınladı.

2006-2007 tiyatro sezonunda Kocasını Pişiren Kadın oyunu ile Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri Müzikal Ya da Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü kazanıp, yine 2007 senesinde Frank oyunu ile Ankara Sanat Kurumu Övgüye Değer Kadın Oyuncu Ödülünü kazandı.

2008 yılında Tek Kişilik Şehir ile Ankara Sanat Kurumu Yılın Kadın Oyuncusu Ödülünü kazanan Devrim Yakut, 2019 yılında Manik Atak oyunu ile Sadri Alışık Tiyatro Ödüllerinde Komedi Dalında En iyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

Yer aldığı, Hareket Sekiz, Payitaht Abdülhamid, Analı Oğullu, Anasının Oğlu, Kelebeğin Rüyası, Bana Masal Anlatma, Düğün Dernek, Aile arasında, Baba Parası, Hareket Sekiz, Cesur ve Güzel, Şeref Bey gibi projelerle akıllara kazınan usta oyuncu Devrim Yakut, son olarak Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü? ve Camdaki Kız yapımlarıyla ekranlarla buluştu.

İki evlilik yapan Devrim Yakut, 11 yıldır birlikte olduğu Alper Kut ile 10 senedir evli.

Rol Aldığı Projeler

Annem Uyurken
Unutma Beni
Hisar Buselik
Yeniden Başla
Keşanlı Ali Destanı
Annem Uyurken
Kelebeğin Rüyası
Ben Onu Çok Sevdim
Düğün Dernek
Analı Oğullu
Anasının Oğlu
Yağmur: Kıyamet Çiçeği
Vicdan
8 Saniye
Bana Masal Anlatma
Hom Ofis
Çalsın Sazlar
Düğün Dernek 2: Sünnet(Hatice)
Thıgt Dress
Ekşi Elmalar
Cesur ve Güzel