Emre Karayel

Doğum Tarihi

18 Ekim 1972

Şehir

Osmaniye

Burç

Terazi

Emre Karayel, 18 Ekim 1972 tarihinde Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde dünyaya geldi.

Ankara Atütürk Anadolu Lisesi’ni tamamlamasının ardından Gazi Üniversitesi İktisadi Yönetimsel Bilimler Fakültesi’nde İktisat Kısmını kazanan Karayel, bu kısmı yarıda vazgeçmeyi seçerek üniversite değiştirdi. Bilkent Üniversitesi Tiyatro Kısmı’ne geçiş yaptı.

Karayel, Üniversiteyi 1999 senesinde tamamlamasının ardından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’de çalışmaya başlayarak burada sunuculuk yaptı ve çocuk programları hazırladı.

Emre Karayel, ilk olarak 2000 senesinde, Samet Polat tarafından idarenen Bizim Evin Halleri isimli dizi ile oyunculuk yaşamına adım atan Karayel, Bizim Evin Halleri’nin ardından 2002 senesinde Kuzenlerim ve 2003 senesinde kendisini nama taşıyan imal olan Bir İstanbul Masalı’nda rol aldı. Emre Karayel’in temel popülerliğine eriştiren ise 1 Erkek 1 Kadın projesi oldu. Un Gars Une Fille adlı Kanada dizisinden uyarlanan 1 Kadın 1 Erkek, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden En İyi Televizyon Komedi Dizisi Mükâfatı’nü kazanma zaferini gösterdi.

Karayel’in rol aldığı pek çok dizinin içerisinde alaka gören diziler; Gümüş, Kurtlar Vadisi Pusu ve Canım Ailem oldu.

T.V. dizilerinin yanı gizeme sinemaya da adım atan Karayel, ilk beyazperde sınamasını 2006 senesinde vizyona giren ve rejisörlüğünü Onur Ünlü’nün üstlendiği Polis ile yaptı. Polis’i 2007 senesinde Zincirbozan, 2008 senesinde Akılda ve 2009 senesinin en çok ses getiren yerli imallerinden birisi olan Başka Dilde Aşk takip etti.

Sinema ve televizyon dizileri ile tanınmış olsa da tiyatrodan da asla kopmayan Karayel, Testosteron, Othello, Ghetto ve Azizname gibi pek çok galibiyetli tiyatro oyununda yer aldı. Testosteron’daki rolü ile 13. Afife Tiyatro Mükâfatları’nde ‘Takviyeci Rolde Senenin En Galibiyetli Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu’ mükâfatına layık görüldü.

Emre Karayel, Mimar Gizem Demirci ile evli. Çiftin, Can adında bir çocukları var.

Emre Karayel’in atlara ve at yarışlarına da oldukça meraklı olduğu öğreniliyor. Hatta ünlü oyuncunun, yarış atları da var. Ancak Emre Karayel’in atları henüz hiçbir koşuda birinci olamadı.

Hünerli oyuncu, Fenerbahçe taraftarıdır.

Sayfalar: 1 2