Mehmet Ali Nuroğlu

Unvan

Oyuncu

Doğum Tarihi

7 Eylül 1979

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

Burç

Başak basak

Mehmet Ali Nuroğlu, 7 Eylül 1979 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe bölümünde 3 yıl birinci sınıfı okumuştur. Lise yıllarında okul kulüplerinde başladığı tiyatro oyunculuğunu meslek edinmeye karar vermiştir. Ardından verdiği karar üzerine Hacettepe Üniversitesi Tiyatro Bölümüne girmiştir. Devlet Tiyatrolarında görev almıştır. Görev aldığı dönemde Semih Sergen’in asistanlığını yapmıştır. Konservatuvarın üçüncü sınıfında TRT’deki “Yuvadan Bir Kuş Uçtu” dizisinde ufak bir rol almıştır.

Çağan Irmak’ın yazıp yönettiği “Çemberimde Gül Oya” dizisinden teklif alınca İstanbul’a gelmiştir. 12 Eylül öncesi döneminin farklı bir bakış açısıyla anlatıldığı dizide, devrimci “Mehmet” karakterini canlandırmıştır. Daha sonra “Zincirbozan” filminde ise “Reis” lakaplı Ülkücü bir genci canlandırmıştır. Daha sonra aynı ekiple Kurtuluş savaşını anlatan Kırık Kanatlar dizisinde rol almıştır. “Salvador Dali Göndermeleri İçimi Isıtıyor” adlı tiyatro oyununda da rol almıştır.

2014 yılında yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı “Kış Uykusu” filminde Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen, Ayberk Pekcan, Nejat İşler, Serhat Kılıç ile birlikte oynamıştır. Yine 2014 yılı içerisinde “Güzel Köylü” dizisinde Gizem Karaca ve Berk Cankat ile başrolü paylaşmıştır. Son olarak 2018 yılında yayınlanan “Sen Anlat Karadeniz” dizisinde “Vedat” karakterini canlandırmıştır.

Mehmet Ali Nuroğlu, 2009 yılında kendisi gibi oyuncu Selin Şekerci ile evlenmiştir. 25 Nisan 2011 tarihinde ise boşanmıştır. 2011 yılında ise Çiçek Nuroğlu ile evlenmiştir.