Moon Jae İn

Moon Jae İn Biyografisi

10 Mayıs 2017 tarihi itibarı ile Güney Kore cumhurbaşkanıdır.

Moon Jae İn, 24 Ocak 1953 tarihinde Geoje, Güney Kore’de, Kuzey Kore, Hungnam’dan gelen mülteci bir ailenin 5 çocuğundan ilk oğlu olarak doğmuştur. Babası Moon Yong-hyung, annesi Kang Han-ok’dur. Busan şehrinde Kyungnam Lisesinden mezun olduktan sonra Kyung Hee Üniversitesi, Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

Üniversite öğrencisi iken Yuşen Anayasasına karşı öğrenci protestosu olaylarına katıldı. Tutuklandı, hüküm giydi, hapsedildi ve üniversiteden kovuldu. Askerliğini Özel Kuvvetleri’nde yaptıktan sonra üniversite eğitimini tamamlayarak 1980 yılında avukat oldu. Yargı Araştırma ve Eğitim Enstitüsünde de okuyarak ikincilikle mezun oldu. Ancak hükümet karşıtı protestolarla ilgili bir geçmişi olduğu için yargıç olamadı.

Moon Jae İn, 1976 yılında Güney Kore’nin Özel Kuvvetleri’nde görev yaptı. Siyasete girmeden önce insan hakları ve sivil haklar avukatıydı.

Moon Jae İn, 25 Şubat 2003 – 24 Şubat 2008 tarihleri arasında Güney Kore cumhurbaşkanı olarak görev yapan Roh Moo-hyun’un genel sekreteri olarak görev yaptı.

Demokrat Parti için liberal bir aday olarak kampanya yürüttü. “Finansal tablolar” ya da güçlü aile tarafından yönetilen konglomeraların siyasetteki nüfuzu sınırlamaya ve kırmaya söz verdi.

Moon Jae İn, eski başkan Park Geun-Hye’ye karşı 2012’den beri başkanlığa aday olup, seçim kazanamıyordu. Eski Başkan Park Geun-Hye’un bir tanıdığının yol açtığı yolsuzluk skandalı nedeniyle Park Geun-Hye, Ulusal Meclis tarafından 9 Aralık 2016’da görevden alınmış ve görev süresinin 10 Mart 2017’de Anayasa Mahkemesi tarafından onaylanmasının ardından 2013’te başlayan cumhurbaşkanlığına son verilmişti.

10 Mart 2017’de Güney Kore Anayasa Mahkeme’si tarafından görevden azledilen Güney Kore cumhurbaşkanı Park Geun-hye’nin yerine 9 Mayıs 2017 tarihinde yapılan seçimlerde 10 Mayıs 2017 tarihi itibarı ile Moon Jae İn, Güney Kore cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

Moon Jae İn, 30 Haziran 2017 tarihinde ABD’de başkan Donald Trump’ı ziyaret etti. 6 Eylül 2017 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya’nın Vladivostok kentinde Doğu Ekonomik Forumu’nda buluştu.

Moon Jae İn, 1981 yılında Kim Jung-sook (d. 1954) ile evlendi. Moon Da-hye, Moon Joon-yong adlarında çocukları vardır.

2012 yılından beri siyasetteki liberal beyanlarıyla dikkat çeken Moon’un en dikkat çekici seçim vaadi, Kuzey Kore ile uzun yıllar devam eden sürtüşmenin aşılması gerektiği ve iki ülkenin yakınlaşması gerektiğini savunmasıydı. Siyasi hayatı boyunca, kendisinin Kuzey Kore’den Güney Kore’ye iltica etmek zorunda kalan bir ailenin oğlu olduğunu hatırlatan Moon, aynı dili konuşan, aynı kültüre ve tarihsel geçmişe sahip olan Korelilerin Kuzey-Güney olarak ayrılıp, birbirleri ile didişmesini anlamlandıramadığını her platformda söylemekteydi.

27 Nisan 2018 tarihinde Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile iki ülke sınırında yer alan Panmunjom Ateşkes Köyü’nde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2 Mayıs 2018 tarihinde Güney Kore’ye giderek Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’i ziyaret etti.