Mori Motonari

Mori Motonari Biyografisi

16. yy’daki Sengoku Dönemi’nde Batı Chügoku’nun yöneticisi olan Japon hükümdar, savaşçı ve filozof.
Mori Motonari, 1497 yılında, Suzuo Kalesi, Aki Province, Japonya’da dünyaya geldi. Annesinin anayurdu olan Suzuo Kalesi’nde doğan Motonari’nin babası Mori Hiromoto, klanının yönetimini 1500 yılında bıraktı ve oğulları ile beraber Tajihi- Sarugake sarayına taşındı.

1506 yılında, babası Hiromoto’nun alkole bağlı hastalıklar nedeniyle vefat etmesinin ardından Sarugake olarak adlandırılan Mori, Inouye klanı tarafından topraklarına el konulmak istenmesi nedeniyle tehtid edilmeye başlandı. 1511 yılında yasal olarak olgunluk yaşına erişmesi ile beraber, Motonari adını almaya hak kazandı.

1516 yılında, babasının on yıl önceki vefatı ile birlikte klanın yönetimini ele alan abisi Okimoto’nun ölümü ile beraber klan, abisinin büyük oğlu Komatsumaru’ya geçti ve Motonari bu yönetimde söz sahibi bir üst-yönetici olarak yernun 1523 yılındaki vefatından sonra, bütün klanın yönetimi Motonari’ye geçti.

Kendi klanından çok daha güçlü olan Amago ve Öuchi klanları arasında sıkışmış bir vaziyette kalan Motonari, denge politikası ve diplomasi sayesinde klanının hayatta kalmasını sağladı. Bir yandan da güçlerini arttırmak için güçlü bir ordu toplayan Motonari, zaman içerisinde iki klanı da yenerek bölgedeki en güçlü siyasi yapının yöneticisi konumuna yerleşti.

Motonari, savaşçı bir devlet adamı olmanın yanında, büyük bir filozof olarak da görülmekteydi. Oğullarından üçüne (Mori Takamoto, Kikkawa Motoharu ve Kobayakawa Takkage) verdiği ders, günümüzde halen siyasi yapılarda bütünleşmenin önemine ilişkin olarak öğretilmektedir. Söylenene göre Motonari, üç oğlunun da eline birer ok vermiş ve bunları kırmalarını istemiştir. Her bir oğlunun oku rahatlıkla kırdığını gördükten sonra, oğullarna üçer ok vermiş ve bunları bir arada kırmalarını söylemiştir. Hiçbirinin bunu başaramadığı görünce tarihe geçen ünlü sözünü söylemiştir; “Bir ok rahatça kırılır, ama beraber duran üç oku kıramazsınız

En büyük oğlu Mori Takamoto’nun ani bir hastalık yüzünden vefat etmesi ve ölümünün ardından zehirlenme söylentilerinin çıkması üzerine Motonari, sorumluların cezalandırılması için emirler verdi. Çocuklarına çok düşkün olan devlet adamının, üç karısından toplam dokuz oğlu ve iki kızı bulunmaktaydı.

Mori Motonari, 1571 yılında, Yoshidakōriyama Kalesi, Aki Province’de hayata gözlerini yumdu.