Mustafa Baran Tuncer

Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

1934

Şehir

Bayburt

Ülke

Türkiye

1934 yılında Bayburt‘ta doğan Sn. Tuncer, yüksek öğrenimini A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde yapmıştır. Daha Sonra ABD’de Kansas Üniversitesi’nde master, A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde doktora ve California Üniversitesi’nde ihtisas yapan Sn. Tuncer 1976 yılında iktisat dalında profesör olmuştur.

Türkiye’de Ankara Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmış, ayrıca Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi’nde ders vermiştir. Türkiye dışında ABD’de Yale Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi’nde araştırmacı ve misafir öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

1960’larda Devlet Planlama Teşkilatı İktisadi Planlama Dairesi Başkanlığı yapan Sn. Tuncer, 1970’lerde bir süre Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu üyeliği yapmış, 1974 yılında ise Gümrük ve Tekel Bakanlığı görevinde bulunmuştur.

1980’den itibaren 15 yıl Dünya Bankası’nda görev yapan Sn. Tuncer, Bankanın Doğu Afrika, Güneydoğu Asya ve Latin Amerika bölümlerinde çalışmış, 1995 yılında Bankadan ayrılmadan önce Orta Amerika ülkeleri baş iktisatçısı görevinde bulunmuştur. Daha sonra geçici görev ile Hindistan, Rusya, Kazakistan ve Azerbaycan ülkeleri için danışmanlık hizmeti vermiştir.

Halen Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfının Yönetim Kurulu Başkanı olan Sn. Tuncer, Türkiye Saydamlık Hareketi Derneği İkinci Başkanlığını yürütmekte ve bir gazetede ekonomi konularında köşe yazıları yazmaktadır.

12 Temmuz 2002 tarihinde T. İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Sn. Tuncer, 30 Aralık 2005 tarihinde de Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevine seçilmiştir.

Sn. Tuncer, 12 Haziran 2008’den itibaren TSKB Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir.