Şehinşah

Doğum Tarihi

27 Aralık 1986

Şehir

Erzincan

Burç

Oğlak

Şehinşah 27 Aralık 1986 da Erzincan’ın Kemah ilçesinde dünyaya geldi 5 kardeşin en küçüğü olan Ufuk babasının savcı olmasından dolayı sık sık şehir değiştirmiş hatta bu sebepten ötürü bir röportajında kendisini memleketsiz bir rapçi olarak tanımlamıştır. Hip-hop a olan tutkusu orta okul yıllarında grafiti ile başlamış daha sonrasında yeteneğini ön plana çıkaracak olan mikrofon ile tanışınca rap’e ağırlık vermiştir. Şu an da kullandığı ŞEHİNŞAH mahlasını lise kitabının arka sayfalarında bir yazıda bulmuş ve o zamandan beri hafızalara bu isimle kazınmıştır. Şehinşah anne ve babasının boşanmasından sonra annesi ile yaşamaya başlamış ve liseyi yarıda bırakmıştır. Aynı zamanda iyi bir çizer olan Şehinşah bir süre geçimini karikatür dergilerini renklendirme ve yetişkinlere yönelik filmleri editleyerek sürdürmüştür.

90’ların sonunda ilk sözlerini yazmaya başlayıp 2000’lerin başında evinde ilk stüdyosunu toplamış aradan 2 sene geçtikten sonra “Masta Sey” le birlikte Haremeyn G3 adlı grubu kurmuştur. Kendine has sesi renkli flowları ve epeyce büyük kelime dağarcığı ile adından bahsettirmeye başlayan Şehinşah 2011 yılında katıldığı freestyle king3 yarışmasında gerçekten inanılmaz bir performans sergileyerek Joker ve Necip Mahfuz gibi isimleri alaşağı ederek birinci olmuş ve yer altı dünyasında en çok tanınan isimlerden biri olamaya başlamıştır.

2014 te Ceyda Yılmazer ile evlenip 2017 yılında boşanmış, bu birliktelikten Atlas adında bir oğlu olmuş Ve boşandığı sene kendisiyle kariyeri için dönüm noktası olarak adlandırdığı “KARMA” isimli teklisini piyasaya sürmüştür. Bu parça ve sonrasında çıkardığı teklileriyle ülke çapında tanınmaya başlayan Şehinşah yine aynı yıllarda Trap dönemi ile Türkiye de Türkçe rap in gerçek manada tanınmasına Ezhel, Ceg ve Khontkar gibi isimlerle birlikte büyük katkılarda bulunmuş ve belki de emeğinin hakkettiği karşılığını ilk defa yine bu dönemde almaya başlamış 2019 da da 16. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri En İyi Rap/Hip-Hop Sanatçısı ödülünü kazanmıştır.

10 Mart 2018 de çıkan Khontkar’ın PLAA3 albümünde ki Kaçarsa Vur isimli Şehinşah ile olan düetinde Şehinşah Türkiyede eşi olmayan (klasik Şeyho olarak yorumlayabileceğimiz) bir şekilde Khontkara kendi şarkısında diss atarak çok büyük gerginliklerin yaşandığı olaylar dizisini başlatmıştır. O dönemlerde o, birlikte takıldığı İstanbul Trip, Kadıköy acil üyeleri ve hidrayla REDKEYS ekibi arasında bir çok diss parçası yazılmış twitter üstünden sürekli olarak tartışmayı alevleyecek tweetler atılmıştır ve günümüzde de aralarında anlaşmazlık hala devam etmektedir.

Sayfalar: 1 2