Adnan Binyazar

Doğum Tarihi

7 Mart 1934

Şehir

Diyarbakır

Ülke

Türkiye

Burç

Balık

7 Mart 1934 tarihinde Diyarbakır’da doğdu. Ancak 14 yaşında başlayabildiği ilköğrenimi çeşitli illerde sürdürdü. Dicle Köy Enstitüsü’ne girerek köy enstitülerinin yetiştirdiği köylü aydınlar kuşağının bir parçası oldu. Eğitimini, Gazi Eğitim Enstitüsü’nde sürdürdü.

Türkiye’nin çeşitli öğretmen okullarında, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Eğitim Enstitüsü, Devlet Konservatuarı, Basın Yayın Yüksek Okulu gibi birçok eğitim kurumunda ve Türk Tarih Kurumu’nda, Kültür Bakanlığı’nda, Türk Dil Kurumu’nda görev yaptı. 1978 yılında Kültür Bakanlığı Tanıtma ve Yayımlar Dairesi Başkanlığı’na getirildi. 1981 yılında Berlin Eğitim Senatosu’nun çağrısı üzerine Belin’e gitti, bu dönemde İncila Özhan’la birlikte altı ciltlik Türkçe/Dil ve Okuma Kitabı’nı (1.-2.) yazdı. Yurtdışında çeşitli öğretmen yetiştirme proejlerinde çalıştı. Halk kültürüne ilişkin araştırmalarda bulundu. Öğretmenliğini yazarlığı ile birleştirdi; deneme ve roman alanında eserler verdi.

Adnan Binyazar, Masalını Yitiren Dev adlı anı-romanında yoksulluk içinde geçen çocukluk dönemini, Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazanan Ölümün Gölgesi Yok adlı kitabında bir sevda öyküsü anlattı.

Eserleri

Ağıt Toplumu (Deneme)
Ay Bazen Mavidir Bütün Öyküleri
Ayna (Deneme)
Dede Korkut (Halk kültürü)
Duyguların Anakarası (Deneme) – Can Yayınları
Halk Anlatıları (Halk edebiyatı) – Can Yayınları
Kan Turalı (Halk Edebiyatı)
Masalını Yitiren Dev (Biyografi) – Can Yayınları
On Beş Türk Masalı (Halk edebiyatı) – Can Yayınları
Ozanlar / Yazarlar / Kitaplar (Roman)
Ölümün Gölgesi Yok (Roman) – Can Yayınları
Şairin Kedisi (Öykü) – Can Yayınları
Toplum ve Edebiyat (Deneme)
Yazma Öğretimi Yazma Sanatı (Eğitim)