Ahmet Alpay İzbırak

Doğum Tarihi

1945

Ölüm Tarihi

17 Ağustos 2010

1945 doğumlu İzbırak, 1968’de Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olduktan sonra Devlet Tiyatroları kadrosuna dahil oldu. 2005 yılında Ankara DT Müdürlüğü’nden İstanbul DT’ye tayin olan sanatçı 31 Mart 2010’da yaş haddinden emekli olmuştu. “Anılar”, “Çamaşırhane”, “Ferhat ile Şirin” gibi oyunlarda reji ve reji yardımcılığı yapan sanatçının rol aldığı 50’den fazla oyun arasında “Alabora”, “Gerçek Çeşitlemeleri”, “Otelci Kadın” “Kösem Sultan”, “Troyalı Kadınlar”, “Galilei’nin Yaşamı”, “Asiye Nasıl Kurtulur”, “Şaylok”, “Yer Demir Gök Bakır” da bulunuyor.

Son olarak İstanbul DT’nin “Savaş İkinci Perdede Çıkacak” oyununda görev alan İzbırak, Yavuz Özkan’ın son filmi “İlkbahar Sonbahar”da da başrolü üstlenmişti. İzbırak, aralarında “Susam Sokağı” dizisindeki ‘kırtasiyeci Nihat amca’ rolünün de olduğu pek çok Tv dizisinde de rol almış, sahneye koyduğu “Brighton Beach Anıları” adlı oyunuyla 1990’da “En İyi Yönetmen”, 2002’de de Sanat Kurumu’ndan “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerini almıştı.

Devlet Tiyatrolarından yapılan yazılı açıklamaya göre, sanatçı kimliğiyle tiyatronun kuruluş amaç ve ilkelerini birleştiren, bu kimlikle 50’den fazla oyunda görev alan Ahmet Alpay İzbırak, 17 Ağustos 2010 tarihinde İstanbul’da yaşamını yitirdi.