Ahmet Çakar

Doğum Tarihi

3 Ağustos 1962

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

Burç

Aslan

3 Ağustos 1962 tarihinde doğdu. 1980 yılında İstanbul Erkek Lisesini bitirdikten sonra babasının mesleğini devam ettirmek için İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi.

Çakar, hakemlik kariyeri boyunca 100’ün üzerinde uluslararası maç ve derbi karşılaşması yönetti. Avrupa Şampiyonası’nda üst düzey maç yönetmiş tek Türk hakemidir.

Hakemlik kariyerini noktaladıktan sonra gazete, köşe yazarlığının yanısıra radyo ve TV`de yorumculuk yapmaktadır. Uzun süre Telegol programında yorumculuk yapan Ahmet Çakar, 2002 yılında Mecidiyeköy’de Profilo Alışveriş Merkezi’nin arkasında bulunan sağlık ocağından çıkarken vurulmuştur ve vücuduna beş kurşun isabet etmiştir. Vurulma sebebi ve vuran kişiler belirlenememiştir fakat spor programlarında yaptığı yorumlardan kaynaklandığı sanılmaktadır.

Taburcu olduktan sonra spor yorumculuğuna tekrar dönmüştür. Show Tv’de yayımlanan 6 Pas isimli programda yorumculuk, FOX’ta yayınlanan Şansa Bak ve Show Tv’de yayımlanan Var mısın Yok musun? isimli programlarda sunuculuk yaptı.

Daha önceleri Ertem Şener’in sunduğu sonrasında Onur Yıldız’ın sunuculuğunu yaptığı Sinan Engin, Rasim Ozan Kütahyalı ve Abdülkerim Durmaz’ın yorumcu olarak bulunduğu “Beyaz Futbol” / “Derin Futbol” programında yorumculuk yapmaktadır.