Ahmet Ertegün

Doğum Tarihi

31 Temmuz 1923

Ölüm Tarihi

29 Ekim 2006

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

Burç

Aslan

31 Temmuz 1923’te İstanbul’da doğan Ertegün, Büyükelçi Mehmet Münir Ertegün’ün oğluydu. Babasının görevi dolayısıyla İsviçre, Paris, Londra ve Washington’da eğitim gören Ertegün, 1947 yılında dişçisinden 10 bin dolar alarak kurduğu Atlantic Records’u dünyanın en önemli müzik şirketleri arasına sokmayı başardı.

Ertegün röportajlarında hep “Atlantic’i kurduk, çünkü biz sevdiğimiz ve dinlemek istediğimiz müzisyenlerin plaklarını çıkarmak istiyorduk. Bu işi iki-üç yıl yapıp bitiririz sanmıştık. Bu işi yaparken çok eğleniyorduk ve açıkçası bu kadar çok sevdiğimiz bir işten para kazanabileceğimizi hiç düşünmemiştik” demişti.

Ahmet Ertegün yeteneği ve uzak görüşlülüğü ile Atlantic Records’u esasen blues ve caz müzik ağırlıklı bir şirketten dünyanın en önde gelen müzik şirketlerinden biri haline getirdi. Ertegün’ün keşfettiği müzisyenler blues, soul ve rock müzikte çığır açtı ve modern müzik kültürünün şekillenmesinde büyük rol oynadı.

ÖDÜLLERİ
Ertegün 1991 yılında Boston’daki Berklee Müzik Okulundan onursal doktora ünvanını, 1993 yılında da Sanat ve Bilim Kayıtları Ulusal Akademisinden (National Academy of Recording Arts & Sciences) bir ödül aldı ve 2000 yılında da ABD Kongre Kütüphanesi tarafından “Yaşayan Efsane” ünvanıyla onurlandırıldı. Haziran 2006’da 40. Montreux Caz Festivali’nin açılış konseri Ertegün onuruna verildi.

Ahmet Ertegün, Rock and Roll Hall of Fame Müzesinin de kurucusu oldu ve başkanlığını yaptı. Bugün Cleveland Ohio’daki müzenin ana sergi salonu Ertegün’ün ismini taşıyor.

Atlantic Records’tan hiçbir zaman ayrılmayan Ertegün, şirketin kurucu başkanı olarak müzikle uğraşmaya devam ediyordu.

Amerikan müziğinin tanınmasına yardım eden Ertegün, Ray Charles, Aretha Franklin gibi müzik devlerinin ve Rolling Stones grubunun dünya çapında tanınmasına öncülük etmişti.

Ertegün, geçirdiği kazaya dek müzikle bağını hiç koparmamıştı.

Geçirdiği kazadan sonra tedavi gördüğü hastanede bugün vefat eden ünlü müzik adamı Ahmet Ertegün, Atlantic Records’u dişçisinden 10 bin dolar borç alarak kurmuştu.

Ertegün’ün müzik dünyasına kazandırdığı isimler arasında Ray Charles, Big Jue Turner, Ruth Brown, La Vern Baker, The Clovers, The Drifters, John Coltrane, Ben E. King, Bobby Darin, Sonny & Cher, Aretha Franklin, Otis Redding, Solomon Burke, Wilson Pickett, Led Zeppelin, Eric Clapton, Crosby Stills Nash & Young, The Rolling Stones, Bette Midler, Roberta Flack, Phil Collins bulunuyor.

ABD’nin ünlü müzik şirketi Atlantic Records’un sahibi Ahmet Ertegün’ün, tedavi gördüğü hastanede öldüğü bildirildi.Ahmet Ertegün’ün sözcüsü, geçirdiği kazadan sonra kaldırıldığı hastanede komaya giren 83 yaşındaki müzik adamının öldüğünü söyledi.

Ertegün, 29 Ekim Pazar günü New York’ta Rolling Stones konseri sırasında ayağının kayması sonucu düşerek başını çarpmış, sonra da hastaneye kaldırılmıştı.