Ayşe Şule Bilgiç

Doğum Tarihi

4 Haziran 1977

Şehir

Adıyaman

Ülke

Türkiye

Burç

İkizler

Ayşe Şule Bilgiç, 4 Haziran 1978 tarihinde Adıyaman’ın Besni ilçesinde doğdu. 1995’te İstanbul Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi’nden mezun olan Ayşe Şule Bilgiç, 2000 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni ikincilik derecesiyle bitirdi. Reklama ilgisi üniversite yıllarında başlayan Bilgiç, 3. sınıfta Reklamcılar Derneği’nin açtığı “Yaratıcı Beyinler” sınavını kazandı. Boğaziçi Üniversitesi’nde aldığı sektörel eğitimin ardından, Pen Ajans D’Arcy’de Junior Reklam Yazarı olarak çalışmaya başladı.

Bir süre sonra reklam sektöründen ayrılan Bilgiç, motosiklete ilgisi nedeniyle, 2003 yılında “Rüzgarın Kızı” takma adıyla Hürriyet’in “Otoyaşam” ekinde “Motoyaşam” sayfasını hazırlamaya başladı. Aynı dönemde kendi şirketini kurdu ve “2Teker” adlı, Türkiye’nin %100 Türk içerikli ilk motosiklet dergisini çıkardı.

2004 yılında televizyon ve sinema dünyasına adım atarak kendi yapım ve prodüksiyon şirketini kuran Ayşe Şule Bilgiç, aynı dönemde CNN Türk‘te “Rüzgarın Kızı” isimli motosikletli gezi programını hazırladı ve sundu. Kamera arkasında yönetmen yardımcılığına kadar uzanan kariyerini, 2003 yılında kamera önüne taşıdı. “Gönülçelen”, “Hacı”, “Kurşun Yarası”, “Bir İstanbul Masalı” gibi dizilerde gösterdiği başarılı oyunculukla adından söz ettirdi.

2004 yılında kurduğu yapım şirketi “Hayal Dünyası”yla ilk yapımcılık tecrübesini, 2006 yılında yaşadı. TRT 1 için senaryosunu yazdığı “Gönül Salıncağı” adlı dizi filmde, aynı zamanda oyuncu olarak da görev aldı.

2007’de Star TV’de yayınlanan, Türkiye’de ilk kez bir köpeğin başrolde oynadığı “Pulsar” adlı dizi filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi.

2007 yılında Düşyeri Çizgi Film Stüdyosu’nu kurdu ve yıllarca Türkiye’de oluşturmayı düşlediği çizgi film sektörüne, kendi yarattığı “Pepee” karakteriyle damgasını vurdu. Pepee’nin hikaye ve senaryosunu kurguladı, konsept tasarımını ekip arkadaşlarıyla yaptı.

2008 yılında, Türkiye’nin ilk yerli çizgi film projesi olan Pepee’nin senaristliğini ve yapımcılığını üstlendi.

2009’da TRT Çocuk’ta yayınlanmaya başlayan Pepee, kısa sürede Türk çocuklarının sevgilisi oldu.

2011 yılında, JCI – Genç Liderler ve Girişimciler Derneği’nden, “Global Girişimcilik Haftası Özel Ödülü”nü alan Bilgiç; çizgi filme yaptığı yatırımlardan dolayı Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu tarafından, “Yılın Genç Girişimcisi Ödülü: Sıradışı Genç Girişimcisi” seçildi.

Yarattığı Pepee karakteri ise 2012 yılında “3. Antalya Televizyon Ödülü: En iyi Çocuk Programı” ve “Troya Kültür-Sanat Ödülleri: Halk Oyunları” ödüllerini aldı. Şimdi tek amacı, ömrünün sonuna kadar olabildiğince çok karakter yaratıp, Türk ve dünya çocuklarına, gönüllerinde taht kuracak yapımları armağan edebilmek.

Sanatçı Kıraç ile evlendi ve anne oldu.