Ali Senger

Doğum Tarihi

1969

Şehir

Kars

1969 Kars doğumlu olan Ali Senger, Sanatçı bir ailenin üyesidir. Resim ve Edebiyata duyduğu ilgi ile başlayan sanat yaşamı, ona yurdu ve insanları için resimler çizdirip, şiirler yazdırdı.

1983 yılında aynı toprakların çocukları olan, Şair ve Yazar Hasan Hüseyin YALVAÇ ile edebiyat öğretmeni Hasan AYDIN ve edebiyat öğretmeni Yazar Servet KOŞUCU’ nun öneri ve destekleriyle edebiyat alanındaki çalışmalarını yürüttü.

1984 yılında şiir, makale ve öykülerini edebiyat ve kültür dergilerinde yayınlamaya başladı.

1985’te Zeki Faik İZER ve Hüseyin BİLİŞİK ile tanışmış, resim çalışmalarında öneri, eleştiri ve övgülerini almıştır.

Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünün ilk burslu öğrencisi olarak davet edilmesine rağmen, ailesinin isteği üzerine Yıldız Teknik Üniversitesi (Elektronik) bölümüne kayıt yaptırdı.

1993’te matematik öğretmeni olan kardeşinin güneydoğuda şehit edilmesi üzerine, sanat yaşamını sürdürdüğü İstanbul’dan ayrılarak, Ankara’ya ailesinin yanına dönmüş ve sanatsal faaliyetlerini burada sürdürme kararı almıştır.

Sanatın farklı dallarında çalışmalar gösteren Ali Senger; ( Heykel – Ağaç üzerine desen işleme ve oyma – sanatsal grafik ve reklâm – tanıtım filmleri sanat danışmalığı ve yönetmenliği ayrıca sanat eleştirmenliği gibi ) sanatsal üretimlerde de bulunmuştur.

2004 yılında Ankara’da bulunduğu dönemde sanata hizmet verebilme adına kendi adını taşıyan Ali SENGER resim atölyesi teorik sanat bültenini çıkartmıştır.

2006 yılında ise 41 muhtelif Üniversite ve Güzel Sanatlar Fakültelerinin de içerisinde yer aldığı, Prof.Dr. Gülsün PARLAR, Prof. Dr. Zafer GENÇAYDIN, Prof. Hasan PEKMEZCİ ve J. Habib GEREZ gibi sanatçı ve akademisyenlerin destek ve önerileri doğrultusunda akademik, hakem kurullu ve bilimsel sanat dergisi olan “SANAT SOKAĞI” dergisini kurmuştur. Yine aynı derginin Genel Yayın Yönetmenliğini ve Editörlüğünü yürütmüştür.

Sanatçı, yine aynı yıl içerisinde ressam – şair ve yazar olan Josef Habib GEREZ ile birlikte AŞK ve İSTANBUL “Bir Şarkıdır Dudaklarımızda” adlı şiir kitabını, üstadın 82. yaş ve 56. sanat yılı anısına çıkartmışlardır.

2008 yılında uluslar arası sanatçı tanıtım rehberi olan ARTVİSİT kataloguna girmiştir.

Bu güne gelene kadar 11 kişisel ve 50’den fazla karma resim sergisinde yer aldı. Yurtiçi ve yurt dışında birçok koleksiyonda eserleri bulunan sanatçı Evli ve Taşkın Evrim adında bir çocuk babasıdır, Sanatsal faaliyetlerini İstanbul ve Ankara’da yürütmektedir.

Halen, Ankara’da kendi adını taşıyan Ali SENGER Resim Atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.