Alime Mitap

Doğum Tarihi

1954

Şehir

Manisa

Ülke

Türkiye

1954 yılında Manisa, Salihli’de doğdu. 1976’da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Siyaset ve İdare Bölümü’nü bitirdi.

1986-87 yıllarında, İzmir’de Kadir ATA ve Fahir AKSOY atölyelerinde resim çalıştı. İlk sergisini 1988’de İstanbul’da açtı. Bu sergide yer alan tablolar ,Belge Yayınevi’nce ‘EYLÜL KARANLIĞINDAN’ adı altında bir kitap olarak yayınlandı. Sanatçının, 12 Eylül dönemindeki siyasi tutsaklıklar ve cezaevleri sürecinde, doğrudan yaşamış olduğu ya da tanık olduğu olaylara ilişkin izlenimlerini içeren bu resimleri, önce İstanbul’da, daha sonra Ankara’da ve Dikili Festivali’nde; yurt dışında, Almanya, Fransa, İsviçre ve Hollanda’da çeşitli kentlerde sergilendi.

1990 yılı Kasım ayında, aldığı davet üzerine Strasbourg’da düzenlenen ‘Türkiyeli Sanatçılar Karma Sergisi’ ne katıldı.

Resimleri, yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli kurumlarda ve bazı özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.
Mitap, 1990-2005 yılları arasında, Bornova Belediyesi Sanat Danışmanı olarak görev yaptı. Çok sayıda kültür etkinlikleri düzenledi.

Deneme, öykü ve desenleri ile ‘Tarih Boyunca Sanat’ başlığı altındaki yazıları çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı.

‘Eylül Karanlığından’ ın yanı sıra, Bornova Belediyesi kültür etkinlikleri dokümanlarından yararlanarak hazırladığı ‘Kitap Günleri’
adlı derlemesi yayınlandı. Ayrıca, John Stuart Mill’in ‘On Liberty’ (Özgürlük Üstüne) adlı kitabının çevirisini yaptı.

2004-2005 yıllarında Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi ikinci Başkanı olarak görev yapan Mitap, 2005 yılında Çiğli Belediyesi Kültür Müdürlüğü’ne atandı.

2008’de, Çiğli Belediyesi Kültür Müdürlüğü bünyesinde düzenlediği, İlköğretim okullarının 4. ve 5. Sınıfları arasında yapılan, “Dünya Yalnız Bizim Değil” adlı resim,şiir ve kompozisyon yarışmaları, ulusal basında geniş yankı yaptı. Çevre savunucusu yazarlarca ve çeşitli çevre örgütlerince, Türkiye’de doğa ve hayvan haklarının genel “hak mücadeleleri” ne eklemlenmesine yönelik gösterilen çabanın olumlu bir sonucu; genç kuşaklara çevre bilinci vermeyi amaçlayan, önemli ve örnek bir girişim olarak değerlendirildi.

2008 Temmuzu’ndan bu yana Çiğli Belediyesi Başkan Danışmanı olarak görev yapmakta olan Alime Mitap, aynı zamanda 2008 Ağustosu’nda, Allianoi Girişim Grubu dönem sözcülüğüne getirilmiştir.

2011’de sanatçının “Ateş Çiçekleri” adlı kitabı yayınlandı. Bu kitabında Alime Mitap’ın 10 kısa yazısı ve resimleri yer almaktadır.

2013’te Yar Yayınevi’nce “ÖYKÜ’NÜN BİR TATİL GÜNÜ” adlı, resimli çocuk kitabı yayınlandı. Sanatçının resimleri, çok sayıda yazarın kitaplarında, kapak resmi olarak değerlendirildi.

Avukat Ertan Mitap’ın annesi olan Alime Yalçın Mitap, yaşamını İzmir’de sürdürmektedir.