Ahmet Fazıl Aksoy

Şehir

Samsun

1949`da Samsun`da doğdu. Perşembe Öğretmen Okulu ve Samsun 19 Mayıs Lisesi`ni bitirdikten sonra, İstanbul Hukuk Fakültesi`nden mezun oldu. Kısa bir süre avukatlık yaptıktan sonra 1980 yılından itibaren tamamıyla resme döndü. İstanbul Ressamları Kuşağı`nın son temsilcilerinden olan Ahmet Fazıl Aksoy, 20 yılı aşkın bir süredir resim çalışmalarını sürdürmektedir. İlk ve Orta Okul yıllarında resim heyecanı, okul afişlerini, öğretmenler odasındaki resimleri ve Atatürk portrelerini yaparak devam eder. Lise birincisi olarak mezun olan sanatçı, devam zorunluluğu olmayan Hukuk Fakültesi`ne girer. Zamanın çoğunu resim yaparak geçiren Ahmet Fazıl`a Burhan Uygur ve Cihat Burak`ın övgüleri büyük motivasyon sağlar.

Ressam, İstanbul`un pitoresk atmosferine duyduğu yoğun ilgiyle her sabah sehpasını alıp güneşin doğuşundan batışına kadar Emirgan, Kız Kulesi, Haliç, Sarıyer, Üsküdar, Kandilli, Anadolu ve Rumeli Kavağı, Çubuklu ve Galata gibi İstanbul`un tarihiyle özdeşleşmiş mekanları tüm güzellikleriyle tuvaline yansıtmaktadır. Empresyonizmi kendi resim anlayışıyla yorumlayan sanatçının çalışmaları büyük beğeni toplamaktadır.

Yurtiçi ve yurt dışındaki kişisel sergilerin yanı sıra, birçok karma sergiye de katıldı. Çok sayıda eseri yurt dışında, özellikle İngiltere`de çeşitli özel koleksiyonlarda, Türkiye`de ise özellikle banka koleksiyonlarında bulunmaktadır. İstanbul resimleri ile tanınan sanatçı, bu şehrin dünyanın en güzel ve en resimsel şehri olduğunu söylemektedir. Çalışmalarına İstanbul`da devam etmektedir.