Asil Nadir

Ülke

KKTC

Kıbrıslı Türk işadamı. İngiltere’deki ünlü Polly Peck şirketinin yönetim kurulu başkanı’ydı. Türkiye’de özellikle basın sektörüne yaptığı yatırımlarla adından sıkça söz ettirmişti.

Nadir, Polly Peck’in mali krize girmesiyle KKTC’ye kaçtı. İngiltere’de hakkında açılan davalar sürüyor.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden ayrıldıktan sonra İngiltere’de babasının şirketi Wear Well’de çalışmaya başladı. 1974 Barış Hareketi sonrasında şirket Kuzey Kıbrıs’a dönerek Rumlardan geriye kalan işletmeleri değerlendirdi. O dönemde İngiltere’de zarar den Polly Peck şirketinin hisselerini satın aldı.

1980’lerin ortasında Polly Peck, İngiltere’nin en büyük grupları arasına girmeyi başardı. Polly Peck, Fransız meyva dağıtım şirketi ve Japon elektronik şirketi Sansui’nin hisselerini satın aldı. Polly Peck, Türkiye’de de Güneş, Günaydın gazeteleri ve Gelişim Yayınları’nın yeni sahibi Vestel şirketinin de kurucusu oldu.

1990’da İngiltere Borsası’nda işlem gören şirketin hisselerinde yapay artış sağlamak amacıyla şirket içi alım yaptığı gerekçesiyle suçlandı. Suçlama, borsadaki hisselerden kaçışı getirince şirket büyük bir mali krize girdi. İngiltere Ağır Dolandırıcılık Masası, Nadir’i zimmetine para geçirmekle suçlayarak mal ve para varlığının dondurulması için Yüksek Mahkeme’den karar çıkarttı. Tutuklandı, kefaletle serbest bırakıldı. 1993 Mayıs’ında İngiltere’den KKTC’ye kaçtı. İstanbul’da yaşıyor. Nadir’in basında sıkça yer alan eski eşi Ayşegül Tecimer de tarihi eser kaçakçılığından
yargılanırken yurtdışına kaçtı.