Ali Rıza Babaoğlan

Doğum Tarihi

7 Ağustos 1986

Şehir

Diyarbakır

Burç

Aslan aslan

Ali Rıza Babaoğlan, 7 Ağustos 1986 tarihinde Diyarbakır’da doğdu.

Ali Rıza Babaoğlan, Başkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 2008’de mezun oldu. 2008 yılından itibaren bilişim sektöründe çalışmaktadır.

Son olarak İrlanda’nın Dublin şehrindeki LinkedIn’in Avrupa merkez ofisinde yürüttüğü LinkedIn’in Türkiye Bölge Direktörlüğü görevinin öncesinde IBM Türkiye ve SAP Türkiye’de görevler almış, Microsoft Türkiye’de öğrenci çalışan olarak çalışmalar yapmıştır.

2015 yılından bu yana kurmuş olduğu şirketiyle Avrupa, Ortadoğu ve Afrika odaklı girişim fonlaması, yatırım ve yatırım yönlendirme alanlarında Türkiye’de önemli teknoloji girişimlerine destek sunmuş ve yatırımcı ortak olarak dahil olmuştur.

Dünyaca ünlü global bir organizasyon olan Junior Chamber International (JCI) tarafından 2009 yılında ”Türkiye’nin On Başarılı Genci (TOYP)” ödülüne layık görülen Babaoğlan, 2008 yılında IBM tarafından ”En İyi 75 Mühendislik Öğrencisi” arasına seçilerek IBM Zurich Araştırma Merkezi’nde özel bir inovasyon eğitimine davet edilerek katılmıştır. 2007 yılında ise Microsoft tarafından ”En İyi Öğrenci Çalışan“ ödülüne layık görülmüştür.

Babaoğlan, Türkiye’yi 2008 yılında Avrupa Bilişim ve Beceri Olimpiyatları’nda temsil etmiştir. Sosyal sorumluluk tarafında da çalışmalarına devam ederek Yeni Bir Lider Derneği’nde genç profesyoneller ile üniversite öğrencilerinin liderlik çalışmalarına destek olan Babaoğlan, öğrenciliği döneminde de Birleşmiş Milletler Gönüllüsü olarak İtalya’nın Spoleto ve Kenya’nın Nairobi ile Mombasa şehirlerinde UNDP Millennium Development Goals programı için gönüllü çalışmalar yürütmüştür.

Bugüne kadar Türkiye’deki 40’dan fazla üniversitemizdeki 4.000’den fazla öğrenciyle farklı etkinlikler kapsamında bir araya gelerek konuşmalar yapan Babaoğlan, profesyonel anlamda ise birçok kurumda kurum içi konuşmalar yapmıştır.

Uluslararası anlamda Lviv’de gerçekleştirilen IT ARENA, Beyrut’ta gerçekleştirilen ARABNET, Kahire’de gerçekleştirilen RISEUP SUMMIT, Hamburg’da gerçekleştirilen NEXT gibi etkinliklere davetli konuşmacı olarak katılarak konuşmalar yapan Babaoğlan; Türkiye’de ise Webrazzi Summit, Webit, Eurasia BlockChain Summit, Boğaziçi Zirvesi, Türkiye İnovasyon Haftası, MÜSİAD Vizyoner, World Angel Investor Business Forum gibi etkinliklerde konuşmalar yapmıştır.

9 Mart 2020 tarihinde Ali Babacan öncülüğünde kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi‘nin kurucuları arasında yer aldı. Partinin Başkanlık Kurulunda Halkla İlişkiler Başkanı olarak görev aldı.