Aslıhan Koruyan Sabancı

Doğum Tarihi

1972

Şehir

Ankara

Ülke

Türkiye

1972 yılında Ankara‘da doğdu. Babası Atilla Koruyan, annesi Tuluhan Fatma Koruyan ‘dır (Merkez Bankası’nda çalıştı). Ailesinin görevi nedeniyle ilköğrenimine Londra’da başladı. Lisans eğitimine Boğaziçi Üniversitesi’nde başladı, Amerika Birleşik Devletleri’nde Texas A&M Üniversitesinde işletme ve ekonomi bölümlerinden mezun oldu. Daha sonra işletme yüksek lisansını İtalya’da SDA Bocconi Üniversitesinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Cornell Üniversitesinde tamamladı.

Çalışma hayatına New York’ta Johnson & Johnson Family of Companies, Medical Devices and Diagnostics’de başladı. Ethicon Inc. ve Ethicon Endo Surgery Inc. şirketlerinde New York, New Jersey, Cinncinnati ve Boston’da iki yılı aşkın bir süre çalıştı. 2002 yılında SEDES Holding Yönetim Kuruluna kurucu üye olarak katıldım, SEDES Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

New Jersey’deki Johnson & Johnson firmasının idare merkezinde de çalıştı. Daha sonra İstanbul Johnson & Johnson Medikal’in ofisinde 2 seneyi aşkın süre ile görev yaptı.

2002-2009 yılları arasında Cornell Üniversitesinden Financial Management (Finans Yonetimi), Master Certificate of Hospitality Management (Otel Yönetimi Masterı), Essentials of Foodservice Management (Restoran Yönetimi), Marketing in Hospitality Management (Otel Yönetimi ve Pazarlama Teknikleri), Plant Based Nutrition (Bitkisel Gıdalar ve Beslenme) eğitimlerini tamamladı.

1991 yılında Türkiye 2. güzeli oldu ve Dünya Güzellik Yarışmasında Miss World 6. Güzeli ve Avrupa Güzellik Kraliçesi (5th Runner up Miss World and European Queen of Beauty) seçildi.

21 Temmuz 2002 tarihinde Çırağan Palace’de yapılan görkemli düğün ile ünlü iş adamı Özdemir Sabancı‘nın oğlu Demir Sabancı ile evlendi. 1997 yılında New York’ta Cornell Üniversitesi’nde okurken tanışan çiftin nikâh şahitliğini damadın amcası Sakıp Sabancı ile Koruyan’ın dayısı Aytemur Göktürk yaptı. Düğüne katılan yüzlerce davetliyle Demir Sabancı’nın annesi Sevda Sabancı, kız kardeşi Serra Sabancı ile Aslıhan Koruyan’ın annesi Tuluhan Fatma ve babası Atilla Koruyan tek tek ilgilendi.

2006 yılında yaptırdığı tahliller sonucunda bazı gıdalara karşı aerjisi olduğunu öğrendi

2008 yılında “Glütensiz Gurme Lezzetler” kitabını yazdı. Gourmand World Cookbook Awards, dünyadaki en önemli ve prestijli yemek kitabı yarışmasını kazandı. Kendisine Dünyanın En İyi Sağlık ve Beslenme Konusundaki Yemek Kitabi (Best Health and Nutrition Book in the World) ödülü takdim edildi.

Üç çocuk annesidir.